X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koniec ojcobójstwa? Umberto Eco o zaciętym silniku kultury europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 10:00
- Eco nie umiał się wyzbyć z ciężaru własnej erudycji, gotów był zaprzęgać swoją ogromną umiejętność kojarzenia rozmaitych faktów, nazwisk, myśli dla pointy z góry założonej. Mam wrażenie, że ten esej został napisany pod bardzo wyrazistą i przejmującą konkluzję - o tekście "Na ramionach olbrzymów" mówił w Dwójce dr Michał Mizera.
Audio
  • Dyskusja o tekście Umberto Eco pt. "Na ramionach olbrzymów" (Strefa literatury/Dwójka)
Umberto Eco
Umberto EcoFoto: PAP

Przemysław Stippa 1200.jpg
Fragmenty tomu "Na ramionach olbrzymów"

W audycji "Strefa literatury" przyjrzeliśmy się tomowi wykładów włoskiego pisarza wygłaszanych w latach 2001-2015 na La Milanesiana, jednym z największych włoskich festiwali kulturalnych. W tytułowym eseju Umberto Eco pochyla się nad zjawiskiem, które przez lata było, jego zdaniem, głównym motorem rozwoju europejskiej kultury. Proces ten ucieleśniają mity o Edypie i Saturnie. - Jego zdaniem obecnie przestało działać to, co działało przez wieki, czyli mechanizm zabijania ojców, za pomocą dziadków i odwet ojców na synach, tudzież prewencyjny atak na synów, zanim uderzą. Tak, jakby pisał, że synowie i ojcowie skumplowali się i w związku z tym nie wiadomo, co z tego wyniknie.

Z myślą Eco ostro polemizował dr Ivan Dimitrijević z wydziału Artes Liberales. W audycji dyskutowaliśmy, czy doszło do przerwania dialogu między pokoleniami oraz czego symptomem jest dochodzenie do władzy ludzi pokroju Donalda Trumpa.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: dr Michał Mizera i dr Ivan Dimitrijević z wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 21.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Umberto Eco. Wspomnienie o spełnionym humaniście

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 16:06
- Nie przypominam sobie pisarza, który byłby wydawany w Polsce w takich nakładach i taką ilością tytułów reprezentowany. Być może tylko Balzac swego czasu - o zmarłym w tym roku włoskim autorze opowiadała w Dwójce tłumaczka Anna Wasilewska.
rozwiń zwiń