Oscary 2021. Dariusz Wolski wśród nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 18:01
W gronie walczących o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej znalazł się operator Dariusz Wolski, nominowany za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata" w reż. Paula Greengrassa. To wielki sukces dla Polaka, który odpowiedzialny był także za zdjęcia m.in. do "Piratów z Karaibów" czy "Karmazynowego przypływu".
Dariusz Wolski
Dariusz WolskiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Posłuchaj
06:27 Wybieram Dwójkę 15.03.2021 Oscary.mp3 Komentujemy nominacje do Oscarów (Wybieram Dwójkę)

Dariusz Wolski swoją zawodową drogę rozpoczął od Szkoły Filmowej w Łodzi. Dziś mieszka w Los Angeles, a na swoim koncie ma współpracę m.in. z Ridleyem Scottem (m.in. nad filmem Exodus: Bogowie i królowie, Adwokat) czy Timem Burtonem (Alicja w Krainie Czarów, Sweeney Todd). Jednak dla tego operatora nominacja do Oscarów w kategorii Najlepsze zdjęcia za film "Nowiny ze świata" to pierwsze tak znaczące wyróżnienie w karierze.

"Nowiny ze świata" to opowieść o weteranie wojny secesyjnej, który wędrując od miasta do miasta dzieli się z ludźmi nowinami z gazet. Los stawia na jego drodze zagubioną sierotę, dlatego tym razem bohater wyrusza w niebezpieczną podróż przez Teksas, aby odprowadzić ją do nowego domu.

Nowiny ze świata - oficjalny zwiastun:

[Źródło: YouTube Netflix Polska]

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się również takie nazwiska, jak Sean Bobbitt (za film Judas and the Black), Joshua James Richards (Nomadland), a także Phedon Papamichael (Proces Siódemki z Chicago) i Erik Messerschmidt (Mank).

Czytaj też:


Oscary 1200.jpg
Oscarowa shortlista 2021. Które filmy z szansą na statuetkę?

Polska może cieszyć się również z nominacji za film "Quo Vadis, Aida?" w reż. Jasmili Zbanic. To koprodukcja ośmiu państw – w tym Polski. Warto wspomnieć, że Polską producentką jest Ewa Puszczyńska, montażystą filmu był Jarosław Kamiński, za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, a muzyką stworzył Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Wśród nominowanych tytułów nie znalazł się jednak film w reż. Agnieszki Holland "Szarlatan", będący czeskim kandydatem do Oscara. Również doceniony na świecie film Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nie doczekał się nominacji. 

O tym, które filmy zdobędą statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej, przekonamy się już 25 kwietnia br.

Czytaj też:

***

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 16.15

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

am

Czytaj także

Artur Zaborski: zmiany zasad ws. Oscarów mogą przysłużyć się też Polakom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:11
- Jeden z zapisów zmiany regulaminu mówi, że od teraz w wielkich studiach filmowych do każdej produkcji mają być dopuszczani stażyści. Oznacza to, że Polacy, którzy zdecydują się edukować lub zdobywać doświadczenie na terytorium USA i trafią do Hollywood, będą mogli realnie uczestniczyć w powstawaniu produkcji. Wcześniej coś takiego było szalenie trudne - mówił w "Poranku Dwójki" dziennikarz filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie kolory w "Prisoners of the Ghostland". W roli głównej Nicolas Cage

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 14:40
- Wszystko było robione na jakiś kompletnie wariackich papierach, ale dzięki temu, że nasze komputery są oddalone o kilka metrów mogliśmy to robić szybko - mówiła Magdalena Grzyb, kolorystka, która wraz z Wojciechem Janio była odpowiedzialna za postprodukcję filmu "Prisoners of the Ghostland".
rozwiń zwiń