Rozśpiewana Krynica-Zdrój
Od 6 sierpnia, dzięki 55. Festiwalowi im. Jana Kiepury, Krynica-Zdrój stanie się na ponad tydzień śpiewającym miastem. Rozbrzmiewać w niej będą największe przeboje muzyki wokalnej w najlepszych wykonaniach. W tegorocznym repertuarze znalazły się m.in. gale operowe i operetkowe, spektakle operetkowe i baletowe, koncerty promenadowe, recitale czy spotkania z artystami.
- Co roku na festiwalu występuje od 450 do 600 wspaniałych artystów. Co człowiek sobie zapragnie, może w Krynicy usłyszeć - i w tym roku też tak będzie: czeka nas różnorodny program i różnorodni artyści - zapowiadał prof. Tadeusz Pszonka.
Festiwal rozpocznie się "Koncertem Trzech Tenorów", podczas którego usłyszymy Rafała Barwińskiego, Dominika Sutowicza i Tomasza Kuka. - Dołączą do nich nie mniej uznane artystki: Agnieszka Kuk, Adrianna Ferfecka i Eliza Kruszyńska, a towarzyszyć im będzie Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wiktora Bockmanna - znakomitego szwajcarskiego dyrygenta - mówił dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury.
Aleksandra Kurzak w hołdzie Kiepurze
Na festiwalu nie może zabraknąć także operowej gwiazdy scen światowych, w tym Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Aleksandry Kurzak, która wykona koncert pod tytułem "Świat w hołdzie Janowi Kiepurze".
- Udało nam się namówić panią Aleksandrę Kurzak, by uświetniła nasz festiwal wspaniałymi ariami operowymi z żelaznego sopranowego repertuaru. Pani Aleksandrze towarzyszyć będzie bardzo zdolny młody dyrygent Bassem Aikiki, który poprowadzi Orkiestrę Śląskich Kameralistów.
Różnorodność atutem festiwalu
Wśród licznych wydarzeń znalazł się także "Baron Cygański" Straussa w wykonaniu znakomitych solistów oraz Opery Śląskiej w Bytomiu, koncert "Podróż ze Śląskiem" Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, czy wieczór z hiszpańskimi zarzuelami. - Zarzuele to mało znana w Polsce forma operetkowa - wyjaśnił prof. Tadeusz Pszonka. - Bardziej znana jest wiedeńska, a tę, hiszpańską, usłyszymy w wykonaniu Iwony Sobotki i Arnolda Rutkowskiego - mówił gość audycji.
Jak podkreślił prof. Tadeusz Pszonka, różnorodny program festiwalu to próba przypomnienia i podkreślenia, że Jan Kiepura był artystą wielowymiarowym, który zajmował się różnymi rodzajami muzyki. - Jego pierwsze kroki w Wiedniu to przede wszystkim opera: wielkie partie Kalafa, Rigoletta, Księcia Mantui, które śpiewał po całym świecie - zwrócił uwagę dyrektor wydarzenia. - Wszystkich imprez będzie około trzydziestu, więc jeżeli państwo przyjedziecie na osiem dni, od rana do nocy będzie rozbrzmiewała muzyka.
55. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju rozpocznie się 6 i potrwa do 13 sierpnia.
14:38 Wybieram Dwójkę 4.08.2022 Festiwal Kiepury.mp3 Prof. Tadeusz Pszonka o Festiwalu im. Jana Kiepury (Wybieram Dwójkę)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: prof. Tadeusz Pszonka (dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury)
Data emisji: 4.08.2022
Godzina emisji: 16.30