Marjan Kiepura: moi rodzice rozmawiali w pięciu językach

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 22:00
- Moja matka zawodowo zaczęła śpiewać jako 10-latka, była bardzo wspierana przez swoją mamę, nawet później, gdy była już dorosłą kobietą. Ojciec natomiast najpierw wybrał się na studia prawnicze, był adwokatem, o czym wie niewiele osób - mówił w Dwójce Marjan Kiepura, syn Marthy Eggerth i Jana Kiepury. 
Marjan Kiepura (w środku) z rodzicami: Marthą Eggerth i Janem Kiepurą
Marjan Kiepura (w środku) z rodzicami: Marthą Eggerth i Janem KiepurąFoto: Zuma Press/Keystone Pictures USA/Forum
  • Martha Eggerth i Jan Kiepura należeli do najsłynniejszych par artystycznych swojego czasu. Talent, pracowitość, uroda i... taśma filmowa dały im niezwykłą popularność.
  • Równocześnie życie u boku sławnych rodziców przebiegało nad wyraz zwyczajnie.
  • O szczegółach w poniedziałkowych "Rozmowach na lato" opowiedział Marjan Kiepura, syn artystycznej pary.

Marjan Kiepura jest znakomitym pianistą. Urodził się w 1950 roku w Paryżu jako syn Marthy Eggerth i Jana Kiepury. Dorastał w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiował w Juilliard School Preparatory Division w klasie Jeaneane Dowis, a następnie Menahema Presslera.

Po polsku, aby dzieci nie rozumiały

Gość Dwójki powiedział, że w jego rodzinnym domu mówiło się w pięciu językach. - Najczęściej po angielsku i niemiecku. Moja matka i prababka były Węgierkami, a wówczas każdy Węgier znał język niemiecki. Polski również pojawiał się w naszym domu, szczególnie wtedy, gdy rodzice nie chcieli, abyśmy rozumieli, o czym rozmawiają - przyznał ze śmiechem. 

Ważne role już po dwudziestce

Dodał, że nie był jeszcze w Sosnowcu. - W ostatnim czasie podróżowanie było bardzo utrudnione, ale mam nadzieję, że teraz te zaległości uda się nadrobić. Ojciec opowiadał o swym życiu rodzinnym, pieniędzy nigdy nie mieli dużo. Mój dziadek był piekarzem, pracował bez przerwy. Ojciec szybko osiągnął sukces, w wiedeńskiej Staatsoper śpiewał ważne role już po ukończeniu 20 lat - powiedział Marjan Kiepura.

Posłuchaj
27:04 2022_06_27 21_31_39_PR2_Rozmowy_na_lato.mp3 Marjan Kiepura: moi rodzice rozmawiali w pięciu językach (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

Ulubiony Chopin

Rozwój artystyczny, a także polskie pochodzenie skłoniły go do skupienia się na muzyce Fryderyka Chopina - dzieła tego kompozytora należą do jego ulubionego repertuaru. Jest również autorem publikacji na temat genialnego polskiego twórcy epoki romantyzmu.

Gościnnie na festiwalu imienia ojca

Artysta koncertował w Stanach Zjednoczonych i Europie, m.in. w londyńskiej Royal Festival Hall w Foyer Concert Series, Bibliotheque Polonaise w Paryżu, Jecklin Forum w Zurychu, Dartmouth College, MIT, Bruno Walter Hall w Lincoln Center, Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku i londyńskiej sali St. John's Smith Square. Brał udział w licznych festiwalach, jak Międzynarodowy Festiwal Majowy w Wiesbaden w Niemczech. Bywa również gościem na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Marjan Kiepura (pianista, syn Marthy Eggerth i Jana Kiepury)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 21.30

mo

reklama

Czytaj także

Prof. Tadeusz Pszonka: festiwal w Krynicy-Zdroju jest hołdem dla Jana Kiepury

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 17:50
- Myślę, że Festiwal im. Jana Kiepury jest nie tylko jedną z najważniejszych imprez Małopolski, ale dzięki swojej randze jest nawet wizytówką Polski. Staramy się, aby było wielu wykonawców z całego kraju, odpowiadających założeniom programowym festiwalu. Można więc śmiało powiedzieć, że sierpień należy do Krynicy - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Pszoniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kiepura: chłopak z Sosnowca, który podbił świat

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 21:09
16 maja przypadła 120 rocznica urodzin Jana Kiepury, najpopularniejszego i najwybitniejszego polskiego śpiewaka, tenora okresu międzywojennego, który występował z sukcesami na największych scenach teatralnych i estradach świata. Od 1967 roku w Krynicy-Zdroju odbywa się międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury.
rozwiń zwiń