Prawie 230 szopek krakowskich na wystawie w Pałacu Krzysztofory

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 17:54
- Rozwijająca się w Krakowie szopka pozyskała przez wieki elementy, których nie ma nigdzie indziej. Są to elementy architektury Krakowa wokół sceny Bożego Narodzenia. Po wpisie szopkarstwa krakowskiego na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO definicja ta została jeszcze bardziej doprecyzowana - mówiła w Dwójce Małgorzata Niechaj, kierowniczka Działu Szopek Krakowskich w Muzeum Krakowa.
Tworzenie szopek to jedna z najważniejszych przedświątecznych tradycji Krakowa
Tworzenie szopek to jedna z najważniejszych przedświątecznych tradycji KrakowaFoto: Piotr Tumidajski/Forum
  • Tworzenie szopek to jedna z najważniejszych przedświątecznych tradycji Krakowa.
  • W 2014 roku te prawdziwe dzieła sztuki wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w 2018 - na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
  • Prace wykonane na tegoroczny konkurs szopek krakowskich można oglądać do 25 lutego 2024 roku w Pałacu Krzysztofory - oddziale Muzeum Krakowa.

W tym roku w słynnym konkursie zgłoszono 248 szopki, najwięcej od 1986 roku. Po raz pierwszy służyła do tego specjalna aplikacja. Ostatecznie przywieziono 232 szopki. Na pokonkursowej wystawie w krakowskim Pałacu Krzysztofory prezentowane są niemal wszystkie z nich - 229.

Szopka krakowska - ewenement na skalę światową

- Poziom wszystkich szopek, od tych największych, mistrzowskich, aż po dziecięce, jest naprawdę bardzo wysoki - podkreślała Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia - to fragment opisu wystawy, na której podziwiać można najpiękniejsze krakowskie szopki.

Tradycja rzecz święta

Zgłoszone na konkurs szopki oceniało specjalne jury złożone z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.

- Najwyżej oceniamy za tradycję, za ręczne wykonanie. W tym roku wprowadziliśmy też nową kategorię "szopki off", otwartej artystycznej instalacji bazującej jednak na tradycyjnej szopce - tłumaczyła Małgorzata Niechaj.

Ile Krakowa w szopce?

Od 2018 roku, gdy szopkę krakowską wpisano na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, jej definicja została doprecyzowana.

- Jest to budowla różnych rozmiarów, ale wokół Bożego Narodzenia jest architektura Krakowa przetworzona wyobraźnią artysty: barwna, kolorowa. Nie jest to makieta, więc nie może to być jeden budynek, jeden zabytek, tylko elementy różnych budowli połączone w zgrabną całość. Niezbędne są też postacie krakowskie z legend, tradycji, historii i współczesności umieszczone w odpowiednim kontekście, przy odpowiednich zabytkach - informowała kuratorka wystawy.

Posłuchaj
16:57 Wybieram Dwójkę niechaj 15.12.2023.mp3 Małgorzata Niechaj z Muzeum Krakowa o pokonkursowej wystawie szopek krakowskich (Wybieram Dwójkę) 

Pokonkursową ekspozycję szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory można oglądać do 25 lutego 2024 roku.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Małgorzata Niechaj (kierowniczka Działu Szopek Krakowskich w Muzeum Krakowa)

Data emisji: 15.12.2023

Godz. emisji: 16.30

pg/DS

Czytaj także

Rozstrzygnięto 81. Konkurs Szopek Krakowskich. Przyznano... 11 pierwszych miejsc

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 18:29
11 pierwszych miejsc przyznało jury w 81. Konkursie Szopek Krakowskich w kategoriach szopek dorosłych i młodzieżowych. Wystawę prac można oglądać w Pałacu Krzysztofory do 25 lutego. Nazwiska zwycięzców 81. konkursu jury ogłosiło w niedzielę.
rozwiń zwiń