Polskie Radio
Section05
szopki krakowskie

Szopka krakowska - ewenement na światową skalę

Smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Szopka krakowska to ewenement na światową skalę. - To wyjątkowe dzieło, które rozwijało się przez setki lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa i kuratorka pokonkursowej wystawy szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Kraków Małgorzata Niechaj Jakub Domoradzki

Prawie 230 szopek krakowskich na wystawie w Pałacu Krzysztofory

- Rozwijająca się w Krakowie szopka pozyskała przez wieki elementy, których nie ma nigdzie indziej. Są to elementy architektury Krakowa wokół sceny Bożego Narodzenia. Po wpisie szopkarstwa krakowskiego na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO definicja ta została jeszcze bardziej doprecyzowana - mówiła w Dwójce Małgorzata Niechaj, kierowniczka Działu Szopek Krakowskich w Muzeum Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  Kraków wystawa Jakub Jamrozek Dwójka KULTURA Muzeum Krakowa konkurs

Krakowskie szopki. "To tradycja, która nas jednoczy"

Krakowskie szopki to tradycja sięgająca roku 1937. Wówczas Jerzy Dobrzycki zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 81, a zgłoszono do niego blisko 250 prac. To rekord. - Szopka nas jednoczy. Jest miejscem, przy którym my się spotykamy. Znikają wszystkie różnice - nie ma wątpliwości Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków Boże Narodzenie Paweł Pawlica UNESCO KULTURA