Kazimierz Dolny. Czy to miejsce dla muzyki autentycznej?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 16:00
Wraz z początkiem letniej ramówki - rozpoczynamy w "Źródłach" nowy cykl poniedziałkowych spotkań. Przez całe wakacje prezentować będziemy Słuchaczom relacje z wydarzeń odbywających się w Polsce i nie tylko, na których obecni będą nasi dziennikarze. Zajrzymy do folkowej prasy i na listy najlepszych płyt z muzyką świata.
Audio
  • Remigiusz Mazur-Hanaj o festiwalu w Kazimierzu (Dwójka/Źródła)
Festiwal Kapel i Śpiewaków  Ludowych -  Kazimierz Dolny 2019
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych - Kazimierz Dolny 2019 Foto: Grzegorz Śledź

Dziś jednak jeszcze wyjątkowo nie relacjonujemy, a zapowiadamy. W czwartek w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Gościem Poranka będzie Remigiusz Mazur-Hanaj, wieloletni juror, który opowie o przeobrażeniach Festiwalu na przestrzeni lat i o tym czy na niecały tydzień przed jego rozpoczęciem, więcej czuje obaw, czy wciąż pozytywnego dreszczu wyczekiwania...


CZYTAJ TEŻ: Odpowiedzi na felieton pt.: Skandal na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu

Jury  na Festiwalu kapel I Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Jury na Festiwalu kapel I Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

- Festiwal ma swoich krytyków, kiedyś zaczynał od bardziej folklorystycznej formy, jak to w PRL, a potem przekształcił się zupełnie w festiwal muzyki autentycznej. Jadwiga Sobieska, etnomuzykolożka, jedna z założycielek festiwalu, mówiła, że festiwal ma swoją przyszłość właśnie w formule, jaką przybrał około 1975 roku - jako festiwal "przyszłej muzyki dawnej", muzyki, która wtedy była jeszcze w żywej pamięci ludzi, których ona ukształtowała. Starsi znajomi roztkliwiają się, jakie to były osobistości, niezwykłe postacie, perły, które wchodziły tam na scenę. Ja zawsze byłem zwolennikiem zejścia z tej sceny trochę na ziemię, bo to muzyka do tańca - mówił w audycji Remek Hanaj.

Od strony muzycznej uważa, że nie ma tam wielu artystów wychowanych, żyjących w tej muzyce. - To często jest przełączanie się z jednego kawałka tożsamości na drugi, wykonywane pieśni są odgrzebywane, czytane z nut, z płyt, bardzo dużo jest repertuaru, którego ludzie się nauczyli po prostu, ale droga tego repertuaru nie ma już tych właściwości, co niegdyś pieśni będące własnością swoich wykonawców. Teraz ta muzyka jest trochę bez właściwości, chodzi o to, żeby ją dobrze wykonać, ale nie jest ona taka osobista - ocenia muzyk, wydawca, antropolog i wieloletni juror festiwalu.

Czy jest szansa, że festiwal nas w tym roku - już po raz 58.!! - zaskoczy?

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 17.06.2024

Godzina emisji: 15.15