Śląskie tradycje wyśpiewane

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2025 13:00
Wśród zasłużonych dla kultury ludowej (i uhonorowanych Nagrodą im. O. Kolberga) znajdują się nie tylko osoby fizyczne - twórcy, artyści, badacze - ale i instytucje. W tym roku jedną z nich jest Śląski Związek Chórów i Orkiestr, który działa już od 114 lat!
Audio
Śląski Związek Chórów i Orkiestr
Śląski Związek Chórów i OrkiestrFoto: NIMiT

W tym roku Śląski Związek Chórów i Orkiestr został uhonorowany Nagrodą im. O. Kolberga w kategorii VII: Nagroda honorowa dla instytucji i organizacji działających na rzecz kultury ludowej

Organizacja działająca od 1910 roku, przyczyniająca się do kultywowania tradycji muzycznych na Śląsku, integrująca ponad trzysta zespołów, prowadząca festiwale i szkolenia podnoszące poziom chórów i orkiestr (Katowice, woj. śląskie, Śląsk).

Śląski Związek Chórów i Orkiestr jest spadkobiercą i kontynuatorem Związku Śląskich Kół Śpiewaczych, zapoczątkowanego w 1910 roku z inicjatywy Michała Damiana Wolskiego. Aktualnie zrzesza ok. 100 chórów i orkiestr (to blisko 3500 członków) w ośmiu okręgach administracyjnych rozciągających się po całym Śląsku. Członkowie Stowarzyszenia organizują nawet do 1200 wydarzeń artystyczno-edukacyjnych rocznie, a Zarząd Główny w stałej ofercie przygotowuje dla członków, chórów niezrzeszonych i regionalnej społeczności m.in. spotkania kolędowe, konkursy i festiwale - jak np. Święto Śląskiej Pieśni Chóralnej MAGNIFICAT, wymiany międzynarodowe - TROJOK ŚLĄSKI, a także warsztaty podnoszące wiedzę o tradycji Śląska czy specjalistyczne spotkania rozwijające kompetencje wykonawcze.

Związek jest współorganizatorem m.in. Międzynarodowego Festiwalu NOC CHÓRÓW, wspartego w tym roku przez Narodowe Centrum Kultury oraz Międzynarodowej Akcji Muzyka - Wsparcie osób w depresji, którego internacjonalizację wsparł Europejski fundusz IGNITE, czy też RUCHU MAM GŁOS i Ogólnopolskiej Konferencji MAM GŁOS. Najaktywniejszym Partnerem organizacji jest Fundacja Chórtownia, z którą to Śląski Związek Chórów i Orkiestr produkuje większość najważniejszych działań kulturalno-artystycznych. Inną ważną częścią działalności Związku jest informacyjno-edukacyjna rola ukazującego się od 1920 roku kwartalnika "Śpiewak Śląski" - najstarszego i jedynego w Polsce wydawnictwa poświęconego działalności amatorskich zespołów śpiewaczo-muzycznych.

Od roku 2022 władze ŚZChiO dążą do czynienia znaczących kroków w trosce o materialne i niematerialne dziedzictwo - Zarząd przygotowuje się bowiem do wpisu "tradycji wspólnego śpiewu przez śląskie chóry amatorskie" na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Od roku 2023 trwa w organizacji wdrożenie programu wolontariatu wraz z wszelkimi założeniami Korpusu Solidarności, jak też medialnych działań zapewniających ŚZChiO rozpoznawalność na arenie krajowej i międzynarodowej. Aktualnie Związek jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Chóralnego, z którym między innymi przygotował polską wersję akcji #BenefitsOfSinging.

O Śląskim Związku Chórów i Orkiestr Patrycja Zisch porozmawia z Kamilem Gojowym - Koordynatorem ds. organizacji i promocji ŚZChiO. 

Choć przetrwało ponad 100 lat, ŚZChiO nie potrafiło odpowiadać na „potrzeby współczesnych czasów”. Kierowniczka artystyczna zaprosiła Kamila Gojowego do stworzenia nowej strategii działalności stowarzyszenia. Po trzech latach stał się koordynatorem Związku.

- Pilnujemy tego, by te wzajemnie podające się ręce tworzyły atmosferę partnerstwa i poszanowania wartości – mówił Kamil  Gojowy. – ŚZChiO jest jednym z najstarszych stowarzyszeń. W takiej formie w dzisiejszych czasach zapewne nie mogłoby powstać. Jesteśmy unikatem, jeśli chodzi o strukturę i organizację. Dlatego zastanawiając się nad nową strategią nie podjęliśmy decyzji o jego zamknięciu. To byłoby absolutnie szalone! Nie da się w kilka lat zbudować 115-letniej historii! Lepiej przemyśleć, w jaki sposób to bogactwo zaprezentować w ciekawej odsłonie i stworzyć przestrzeń zapraszającą kolejne grupy.

Dla koordynatora ŚZChiO tą przestrzenią jest muzyka. Muzyka jest ponad wszystko. Przy niej czujemy się lepiej, w niej – przynależymy.


Ponadto - wybraliśmy się do Ziemi Raciborskiej, gdzie ma miejsce projekt "Szykownie ci w mazelonce".

Zapowiedzieliśmy także piątkowe i sobotnie koncerty w ramach "Festiwalu Folkowisko" w Gorajcu.

***

tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Patrycja Zisch

Data emisji: 11.07.2025

Godzina emisji: 12.00

mg