Szymanowski - narcyz, mitoman, uwodziciel

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:05
- Nie zdawałam sobie sprawy, że to jest aż taka mitologia - mówiła w Dwójce Danuta Gwizdalanka, muzykolog, autorka książki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim".
Karol Szymanowski w swojej willi Atma w Zakopanem, 1935 r.
Karol Szymanowski w swojej willi Atma w Zakopanem, 1935 r.Foto: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Posłuchaj
14:09 Wybieram Dwójkę7 kwiecień 2021 16_29_00.mp3 Danuta Gwizdalanka o Karolu Szymanowskim (Wybieram Dwójkę)

 

800 stron lub 1 kilogram 800 gramów – tyle liczy i waży książka o Karolu Szymanowskim "Uwodziciel". To wnikliwa i szczegółowa opowieść o wybitnym, ale nieoczywistym człowieku i kompozytorze. - Wcale nie chciałam go tak rozbierać na części pierwsze - zaznaczyła Danuta Gwizdalanka. - Zaproponowano mi napisanie książki dla niemieckiego czytelnika i okazało się, że jak siadłam do pracy, a nie miałam żadnej tezy, zaczęłam zagłębiać się w materiał, to wyszło mi coś zupełnie innego niż to, do czego byłam przyzwyczajona. Okazało się, że jeśli materiał ma być wyłożony czytelnie i z uzasadnieniami, to musi się mieścić na tylu stronach.


Szymon Komasa 1200.jpg
Szymon Komasa: "Król Roger" to opera, którą trzeba zrozumieć i przetrawić

Wokół Szymanowskiego i jego twórczości narosło wiele, często stworzonych przez niego samego, mitów, które autorka biografii studiuje, wyjaśnia i... obala. - Niestety wychodzi z niego straszny leń i bałaganiarz, i być może, gdyby żył w trochę innych warunkach, skomponowałby więcej - tłumaczyła autorka.

- Był człowiekiem bardzo inteligentnym, bardzo wrażliwym, na swój sposób bardzo oczytanym w specyficznej może lekturze. Warunki sprawiły, że on przy swojej osobowości trochę zmarnował wielki talent, jaki miał - oceniła Danuta Gwizdalanka.

Czytaj także:

Bardzo wrażliwy na własnym punkcie Szymanowski, łapczywie łaknął podziwu. - Z jednej strony chciał być bardzo oryginalny, niepowtarzalny, z drugiej chciał mieć popularność dzisiejszego celebryty - opowiadała biografka. - Nie potrafił znaleźć pomiędzy tymi skrajnościami drogi, która byłaby satysfakcjonująca.

Autorka przestudiowała wiele tomów listów, z których jednoznacznie wynika, że Szymanowski poza narcystyczną osobowością, był także mitomanem. A wydobycie prawdy z jego korespondencji okazało się nie lada wyzwaniem.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Danuta Gwizdalanka (muzykolog)

Data emisji: 7.04.2021

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Kultura do remontu. Dzieło Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 05:55
Zmienił polską muzykę i stał się inspiracją dla kilku pokoleń twórców. Do dziś mówimy o nim "najlepszy po Chopinie". Kompozytor, pianista, krytyk muzyczny Karol Szymanowski urodził się 141 lat temu w Tymoszówce na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieść o naszym domu". Rodzinne losy Szymanowskich

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 11:06
Książka Zofii Szymanowskiej to opowieść o latach spędzonych w Tymoszówce, dworze na dalekich kresach Rzeczpospolitej. Zofia Szymanowska, najmłodsza siostra Karola Szymanowskiego, wspomina beztroskę lat dziecięcych, atmosferę pogody ducha tamtych dni oraz wszechobecną muzykę. Wybrane fragmenty w audycji "To się czyta latem" czytała Beata Ścibakówna.
rozwiń zwiń