X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pomysły Antoniego Kani wyprzedziły epokę

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 16:00
12 lipca zmarł Antoni Kania - muzyk, pasjonat, którego spojrzenie na twórczość folkową i ludową zachwycało oryginalnością.
Audio
  • Antoni Kania powołał do życia zespół Syrbacy i utworzył unikalną w skali europejskiej Galerię Instrumentów Folkowych (Dwójka/Źródła)
Antoni Kania
Antoni KaniaFoto: PAP/Piotr Rybarczyk

Antoni Kania w 1985 roku założył pierwszy polski zespół folkowy Syrbacy. Jego założeniem było tworzenie przy użyciu starych, często już zapomnianych instrumentów. Na repertuar grupy składały się m.in. polskie przyśpiewki, muzyka country i słowiańsko-żydowska, ballady rosyjsko-cygańskie, ale też jazz. - To muzyka inna niż kiedyś, bardziej już współczesna, ale też w pełni zachowująca rodowodu polskiego folkloru - wspominał przed laty Kania w wywiadzie z Marią Baliszewską. Tematy muzyczne Syrbacy czerpali w zdecydowanej większości z twórczości Oskara Kolberga. Na ich instrumentarium składały się zarówno odrestaurowane, stare - liczące sobie niejednokrotnie blisko sto lat ­ - sprzęty, jak i zrekonstruowane od zera na podstawie rycin, wzorów, opisów.

Ceniony muzyk, etnograf, animator kultury Remigiusz Mazur-Hanaj przyznał w "Źródłach", że podchodził do twórczości Kanii z dużą rezerwą. - Był postacią niezwykłą, którą trzeba było poznać by w pełni zrozumieć i nabrać dystansu do jego słów. Gdy się je tylko czytało albo gdzieś słyszało, mogły tworzyć pewną barierę. Dopiero poznanie go pozwalało zrozumieć ten fenomen. Jego ludowa twórczość wyprzedziła epokę i dopiero teraz widać to tak wyraźnie - stwierdził gość Dwójki.
O Kani pamiętać będziemy nie tylko za sprawą niezwykłych dokonań muzycznych. W Grodzisku Mazowieckim powołał on do życia Galerię Instrumentów Folkowych. To jedyny w Polsce, ale unikalny też na skalę europejską, zbiór około 1000 instrumentów, przeszkadzajek i zabawek muzycznych, starych oraz tworzonych współcześnie. - To był właśnie jeden z tych projektów, który nie został zrealizowany w takiej skali, jak powinien. Przy obecnych możliwościach technologicznych, multimedialnych, moglibyśmy mieć muzeum wyjątkowe nawet w kontekście międzynarodowym. Wypada mieć nadzieję, że osoby, które wezmą je teraz pod swoją opiekę, otoczą te sprzęty fachową opieką - skwitował Mazur-Hanaj.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której przybliżyliśmy niezwykłą postać Antoniego Kani.
ac/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nowa Tradycja" - kultura ludowa nie jest obciachem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:00
– Jedną z gwiazd wieczoru będzie Maria Bienias z Woli Koryckiej, którą wielokrotnie już gościliśmy w radiu. Uwielbiamy ją. Jest wspaniałą wokalistką, a do tego ma ogromną wiedzę na temat dawnej kultury wsi mazowieckiej – mówił w Dwójce Piotr Kędziorek, zapowiadając inauguracyjny koncert festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich przywraca klimat wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze. – Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował, to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią laureaci festiwalu w Kazimierzu Dolnym z roku 2013.
rozwiń zwiń