Skrzyżowanie Kultur: naucz się, jak zrobić orkiestrę z własnego ciała!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 16:00
- Szef brazylijskiego zespołu Barbatuques Fernando Barba od prawie dwudziestu lat odnajduje we w ludzkim ciele kolejne instrumenty. W Warszawie grupa nie tylko da koncert, lecz również poprowadzi warsztaty - zapraszała Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Skrzyżowania Kultur (24-28 września).
Audio
  • Maria Pomianowska zaprasza na Skrzyżowanie Kultur (Źródła/Dwójka)
Barbatuques, jedna z gwiazd festiwalu Skrzyżowanie Kultur
Barbatuques, jedna z gwiazd festiwalu "Skrzyżowanie Kultur"Foto: EPA/WAEL HAMZEH

Wedle słów gościa magazynu "Źródła" wśród artystów zaproszonych na 10. edycję imprezy znajdą się także znany na całym świecie cieśla z Wysp Zielonego Przylądka oraz "etiopski Presley". A hasło przewodnie festiwalu brzmi: "Legendy i odkrycia". - Każdego dnia festiwalu na scenie w namiocie pod pałacem kultury dojdzie do spotkania ikony world music z utalentowanym, świetnie rokującym młodym artystą, który prawdopodobnie również stanie się wkrótce gwiazdą - wyjaśniała pomysł Maria Pomianowska.

Szczególny - symboliczny - charakter owo spotkanie będzie miała pierwszego dnia. Wówczas w Warszawie wystąpi Hugh Masekela - żywa legenda muzyki południowoafrykańskiej i ofiara apartheidu, zmuszona do ucieczki do USA w latach 70. Żoną artysty była Miriam Makeba, słynna śpiewaczka i działaczka społeczna. W jednym z filmów o Nelsonie Mandeli w rolę "Mama Africa" wcieliła się współczesna śpiewaczka Nomfusi. I właśnie ona wystąpi u boku Masekeli w Warszawie.

Spośród niezwykłych gości Skrzyżowania Kultur warto także wymienić włoski zespół Mascarimiri, który łączy tradycyjną tarantellę z nowoczesną elektroniką oraz Zé Luisa, czyli wiekowego już artystę z Republiki Zielonego Przylądka, który całe życie śpiewał dla przyjemności, a zadebiutował fonograficznie dopiero w 2013 roku i od razu odniósł międzynarodowy sukces.

Maria Pomianowska zapraszała gorąca także na drugi - po zeszłorocznym - koncert "Sounds Like Poland". To rodzaj prezentacji najciekawszych młodych zespołów polskiej sceny folkowej, skierowanej do zaproszonych specjalnie dziennikarzy, producentów i animatorów sceny world music z całego globu. - Mamy sygnały, że poprzedni koncert zaowocował już zaproszeniami do Pakistanu czy Kanady - podkreślała dyrektor artystyczna festiwalu. W w tym roku usłyszymy grupy: Dagadana, Mosaik, Kapela Maliszów, Chłopcy Kontra Basia, Sutari, Hańba!, Studium Instrumentów Etnicznych.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania z magazynu "Źródła", który poprowadziła Anna Szewczuk.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: folk Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef festiwalu Globaltica: na muzykę etno nie ma w Polsce mody

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:00
- Raz na jakiś czas trafia się wielki sukces pojedynczego artysty, którego Polacy pokochają, ale zainteresowanie muzyką świata, prawdziwymi brzmieniami etno, nie jest w Polsce duże. Na tym polu mamy wciąż wiele do zrobienia - powiedział w Czwórce Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu Globaltica, a kiedyś dystrybutor płyt m.in. Buena Vista Social Club.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marko Marković: trąbka to mój przyjaciel

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 18:00
- Nie rozstaje się z nią od czwartego roku życia. W wieku siedmiu lat umiałem grać proste melodie, a jako czternastolatek wstąpiłem do orkiestry ojca - mówił spadkobierca Bobana Markovicia, którego zespół znany jest polskiej publiczności z filmów Emira Kusturicy. 30 sierpnia wystąpi w Barcicach nad Popradem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Gaca szybko przełamywał lody. Pierwsza rocznica śmierci mistrza

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 15:00
- To był na tyle otwarty facet, że zawsze można było do niego przyjechać, przenocować. To, że miał wielu uczniów wynika z jego charakteru, osobowości - mówił w Dwójce Maciej Żurek, jeden z uczniów wybitnego ludowego skrzypka Jana Gacy.
rozwiń zwiń