Adam Strug: w grudniu zwykle chodziłem niewyspany

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 14:13
– Moje osobiste doświadczenie adwentu to poranne roraty, praktykowane zgodnie z ortodoksyjnym katolicyzmem – mówił Adam Strug, śpiewak, poeta i etnomuzykolog.
Audio
  • Zofia Warych i Adam Strug o kurpiowskich zwyczajach adwentowych (Źródła/Dwójka)
Adam Strug specjalizuje się w sakralnej i świeckiej muzyce swoich stron rodzinnych. Uważa, że Śpiewnik Pelpliński to dokument niezbędny zarówno dla polskiej inteligencji, jak też gminu
Adam Strug specjalizuje się w sakralnej i świeckiej muzyce swoich stron rodzinnych. Uważa, że 'Śpiewnik Pelpliński" to dokument niezbędny zarówno dla polskiej inteligencji, jak też gminuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Artysta urodził się w 1970 r., a więc - jak powiedział - już po "nieszczęsnej reformie soborowej". – Poza mszą jednak praktykowało się jeszcze katolicyzm po dawnemu. Budzono mnie bardzo wcześniej rano, bo szło się najpierw na godzinki o piątej piętnaście. Za piętnaście szósta były antyfony roratnie, a o szóstej msza – wspominał.

Zofia Warych z Myszyńca na Kurpiach, opowiadając o adwentowych obyczajach swojego regionu, mówiła o tym, jak ważny był w nich post. To istotna sprawa także dla Adama Struga – Wbrew współczesnej teologicznej nowomowie adwent to czas postny, w którym wedle ortodoksyjnej teologii katolickiej stworzenie skażone grzechem pierworodnym jęczy ze swoim stwórcą – tłumaczył.

***

Tytuł audycji: Źródła
Prowadząca: Anna Szewczuk
Goście: Adam Strug, Zofia Warych

Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 12.00
mc/bch

Czytaj także

Adam Strug, Kwadrofonik i melodie umierania

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 14:47
– Staraliśmy się stworzyć muzyczny obraz drogi i przemiany osoby żywej w już martwą – mówili muzycy zespołu Kwadrofonik, wykonawcy koncertu "Requiem Ludowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert hymnów i pieśni adwentowych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 12:00
Dwa lata temu na "Muzycznej Scenie Tradycji" Programu 2 Polskiego Radia wystąpili Ania Broda i Adam Strug. Przypominamy ten niezwykły koncert.
rozwiń zwiń