Czy mazurek przywędrował do nas z Pakistanu?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 18:48
– Niektórzy puryści uważają, że ojczyzną tego tańca jest kraina Beludżów – mówiła Maria Pomianowska, która powróciła właśnie z podróży do Pakistanu.
Audio
  • Maria Pomianowska o muzykowaniu z Beludżami w Pakistanie (Źródła/Dwójka)
Młodzi Beludżowie. Ich historyczna ojczyzna leży w południowo-zachodniej Azji na pograniczu Iranu, Pakistanu i Afganistanu
Młodzi Beludżowie. Ich historyczna ojczyzna leży w południowo-zachodniej Azji na pograniczu Iranu, Pakistanu i AfganistanuFoto: Beluchistan/flickr/cc

Beludżystan to historyczna kraina, której część wchodzi obecnie w skład Pakistanu. Pobyt w tym kraju to część projektu wokalistki i instrumentalistki Marii Pomianowskiej, w ramach którego odwiedziła już Senegal, Algierię, Tunezję, Indie, Iran, Chiny i Koreę. Artystka opowiadała, że towarzyszący jej zespół doznawał czasem szoku, gdy stykał się z tradycyjną muzyką tych stron.

W Pakistanie grupa spotkała się z Beludżami oraz ich oryginalnymi instrumentami, takimi jak suros. – To kolejny po arabskim sarangi kuzyn mojej suki biłgorajskiej – powiedziała Maria Pomianowska. Szczególną jednak sensację w polskiej ambasadzie w Islamabadzie, gdzie muzycy mieli salę prób, wywołał instrument, który był... aluminiową miednicą.

***

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: Maria Pomianowska

Data emisji: 12.05.2015

Godzina: 12.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/bch

Czytaj także

Maria Pomianowska o swoich bliskowschodnich koncertach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 10:18
Znakomita wirtuozka instrumentów smyczkowych była gościem Marii baliszewskiej
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podczas koncertu w Teheranie miałam kłopoty z grzywką"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 12:22
- Nie wszystkim się spodobało, że nie miałam zasłoniętych całych włosów, zdaniem niektórych śpiewałam też za głośno - wspominała swoją trasę po Iranie Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń