Arumuni. Najstarsi mieszkańcy Bałkanów

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:41
- Są obecni we wszystkich państwach Bałkanów. Ich społeczność liczy około 2-3 milionów, ale nigdy nie starali się o założenie własnego państwa - mówiła w Dwójce prof. Ewa Nowicka-Rusek, badaczka tajemniczego ludu Arumunów.
Audio
  • Prof. Ewa Nowicka-Rusek o społeczności Arumunów (Źródła/Dwójka)
Arumunii są też czasem określani mianem Wlachów (obraz przedstawiający Wlachów pędzla Josepha Heicke)
Arumunii są też czasem określani mianem Wlachów (obraz przedstawiający Wlachów pędzla Josepha Heicke)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Gość audycji "Źródła" opowiadał, że Arumuni przez wiele wieków trudnili się pasterstwem i cieszyli się względną wolnością w imperium otomańskim. - Nie byli niewolnikami. Ale co pięć lat musieli oddawać Turkom jednego mężczyznę do wojska. Mogli się za to swobodnie przemieszczać po imperium. 

Prof. Ewa Nowicka-Rusek podkreślała, że Arumunów nazywa się kameleonami Bałkanów, gdyż w każdym miejscu asymilowali się z lokalną społecznością. - Jedynym krajem, gdzie mają status mniejszości, jest Macedonia. Rumuni uważają ich za część własnego narodu, ale większość Arumunów, pomimo zaniku języka arumuńskiego, ma poczucie własnej odrębności.

W audycji mówiliśmy o obrzędowości arumuńskiej i mieście, które jest dla nich odpowiednikiem Jasnej Góry i Wawelu w jednym. Prof. Nowicka-Rusek opowiadała o współczesnym poczuciu tożsamości Arumunów i pewnym znanym kreatorze mody, który podkreślił swe arumuńskie korzenie artystycznym pseudonimem.

***

Rozmawiała: Maria Baliszewska

Gość: prof. Ewa Nowicka-Rusek

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 12.09

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/jp


Czytaj także

Kto w Polsce słucha muzyki ludowej? "Mieszkańcy dużych miast"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 10:00
W "Poranku Dwójki" omówiliśmy wyniki badań dotyczących słuchalności przez Polaków muzyki klastycznej i ludowej. Jak się okazuje, jest sporo zaskoczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie Gałek Rusinowskich w pieśniach Marii Siwiec

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:13
- Chcieliśmy uchwycić tę muzykę i śpiew w naturalnym środowisku i kontekście. Stwierdziliśmy, że nagramy to na wsi w starym drewnianym domu Marii Siwiec - mówił o pierwszej płycie doskonałej śpiewaczki skrzypek Mateusz Niwiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Maliszów: idziemy w kierunku wiejskiego jamu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 16:44
- Komponuję pod dzieci, żeby chciało im się grać. Proste rzeczy do nich nie przemawiają, lubią rzeczy skomplikowane i improwizację  - mówił w Dwójce Jan Malisz, który razem z córką i synem w studiu Polskiego Radia nagrywa drugą płytę swojej kapeli.
rozwiń zwiń