"Żywizna". Płyta nagrana w lesie i z miłości do lasu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Mieliśmy problemem ze znalezieniem lasu, nad którym nie latają samoloty i gdzie nie ma drogi w pobliżu. Na Kurpiach nie znalazłem takiego miejsca - o kulisach nagrywania płyty z kurpiowską śpiewaczką Genowefą Lenarcik opowiadał w Dwójce Raphael Rogiński.
Audio
  • Raphael Rogiński o płycie "Żywizna" (Źródła/Dwójka)
Duet Żywizna
Duet ŻywiznaFoto: Facebook Żywizna/materiały prasowe

Rogiński 1200.JPG
Raphael Rogiński o Darwinie i jagodowych krowach

"Żywizna" to jedna z 12 płyt, które znalazły się w finale konkursu Folkowy Fonogram Roku 2016. Gitarzysta Raphael Rogiński wyjaśniał w audycji "Źródła", dlaczego zdecydował się ją nagrać w lesie. - Czułem, że studio nie będzie odpowiednią przestrzenią dla pieśni Genowefy Lenarcik. Dla niej las jest drugim domem i miejscem, do którego jako dziewczynka wymykała się śpiewać, stąd pomysł, by nagrać tę płytę w naturze, z szumem wiatru, leśnym echem, śpiewem ptaków.

Muzyk opowiadał o problemach ze znalezieniem miejsca, w którym nie słychać odgłosów cywilizacji. Ostatecznie taką przestrzeń udało mu się znaleźć z pomocą pracowników Nadleśnictwa Pomorze na Suwalszczyźnie. - Wskazali na leśny amfiteatr przy granicy z Białorusią i Litwą. Jechało się tam bardzo długo. Płytę nagraliśmy w jeden dzień, żeby nie utracić tego, co tam znaleźliśmy.


Rogiński 1200_.JPG
Pieśni Purcella. Pop z XVII wieku w nowym przekładzie

Raphael Rogiński opowiadał, że ostatecznie na płycie znalazł się jeden odgłos cywilizacji, który zaowocował bardzo ciekawym dialogiem. Muzyk wyjaśniał też, dlaczego Genowefę Lenarcik uważa, za urodzoną bluesmenkę.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szewczuk

Gość: Raphael Rogiński (gitarzysta)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Czytaj także

Raphael Rogiński o Darwinie i jagodowych krowach

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 15:38
- Na Łotwie bardzo dbają, żeby przywrócić przyrodę oryginalną. Jest odnawiana m.in. populacja dzikich koni, a w lesie można spotkać krowy o kolorze jagodowym - mówił w Dwójce o swoich fascynacjach ceniony gitarzysta i improwizator.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśni Purcella. Pop z XVII wieku w nowym przekładzie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:00
- Dawna angielska muzyka wokalna ma w sobie coś ponadczasowego. Przy pieśniach Purcella nie trzeba długo pracować, żeby brzmiały w sposób dzisiejszy, wręcz popowy - mówiła w Dwójce Olga Mysłowska, która zaśpiewała na płycie "Raphael Rogiński plays Henry Purcell".
rozwiń zwiń