Lubelszczyzna. "Tu każda wieś chce mieć swój zespół"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 16:25
- Rejon ten słynie z tradycji śpiewaczej, która jest charakterystyczna dla całego pasa wschodniej Polski. Zaczęło to być widoczne zwłaszcza po II wojnie światowej, gdy zespoły śpiewacze stały się ostoją folkloru - powiedziała dr Agata Kusto.
Audio
  • Dr Agata Kusto o tradycji śpiewaczej na Lubelszczyźnie (Źródła/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: efka/Shutterstock.com

- Zanim z różnych powodów zaczęto wskrzeszać zainteresowanie folklorem, tradycja śpiewacza na Lubelszczyźnie przestała mieć odzwierciedlenie w obrzędach, które po prostu zaczęły zamierać. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej – w niektórych rejonach funkcjonuje po kilka zespołów. Okoliczne miejscowości, widząc potencjał danej grupy śpiewaczej, też chcą pochwalić się swoim repertuarem i zakładają własną kapelę – dodała dr Agata Kusto.

W nagraniu posłuchamy również m.in. o artystycznej gwarze typowej dla polskiego śpiewu ludowego.

***

Tytuł audyji: Źródła

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: dr Agata Kusto (teoretyk muzyki)

Data emisji: 4.07.2017

Godzina emisji: 12.10

mz/jp

Czytaj także

Kazimierz. "Zachować starą muzykę dla następnych pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 15:06
– Festiwal ma być miejscem, gdzie muzyka żyje. Jeżeli nawet już nie słychać jej na weselach, to tam może ona zabrzmieć – mówiła Maria Baliszewska, dziennikarka Dwójki oraz jurorka konkursu 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Gołoborze wskrzesza muzyczne tradycje Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:06
- Nazwa kapeli wzięła się z warunków, które nas otaczały. Tam, gdzie szukałem muzyki, było tak pusto, jak na gołoborzu - mówił w Dwójce Mateusz Raszewski, skrzypek zespołu, który zajął III miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "Folklor-Kontynuacja".
rozwiń zwiń