X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kazimierz. "Zachować starą muzykę dla następnych pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 15:06
– Festiwal ma być miejscem, gdzie muzyka żyje. Jeżeli nawet już nie słychać jej na weselach, to tam może ona zabrzmieć – mówiła Maria Baliszewska, dziennikarka Dwójki oraz jurorka konkursu 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Audio
  • Festiwal w Kazimierzu. "Zachować starą muzykę dla następnych pokoleń" (Źródła/Dwójka)
Jedno z widowisk 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
Jedno z widowisk 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu DolnymFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Kuncewiczówka1200.jpg
Kazimierz Dolny. "Kuncewiczówka to własny kawałek nieba"

Dwa główne kryteria, którymi kieruje się festiwalowe jury, to "ocena repertuaru i wykonania". – Potem jednak wgłębiamy się w szczegóły: czy pieśni są rdzennie związane z wsią, czy mają dawne teksty – opowiadała Maria Baliszewska. - Najważniejszą ideą festiwalu w Kazimierzu jest zachowanie starej muzyki dla następnych pokoleń. Trzymamy się tej tego i staramy się punktować wyżej dawne pieśni czy dawne piękne modalne mazurki – dodała.

51. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu podsumowali w audycji także juror dr Jacek Jackowski i oraz dziennikarka Dwójki Anna Szewczuk. Ponadto słuchaliśmy muzyki nagrodzonych kapel i solistów: Andrzeja Budza, Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa, Krystiana Barszczewskiego, Kapeli Stacha z Dzwoli, Kapeli Opocznianka, Kapeli Dorosza i Kapeli Duchac.

Zamieniliśmy też kilka słów z Czesławem Kocembą, którego zespół zdobył Basztę - nagrodę główną w tej kategorii kapel. Artysta opowiadał o dawnych weselach i o tym, jak funkcjonowali na nich muzycy. Ich rola była wtedy inna niż współczesnych kapel weselnych.

***

Tytuł audyji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Maria Baliszewska i Jacek Jackowski (jurorzy konkursu festiwalu w Kazimierzu), Anna Szewczuk (Radiowe Centrum Kultury Ludowej), Czesław Kocemba (harmonista)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 12.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ślady "barbarzyńskiego piękna" polskiej muzyki u Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:36
- Telemann wiele pomysłów zaczerpnął od muzyków, których występów słuchał na dworze w Żarach - opowiadał w Dwójce François Lazarevitch, lider zespołu Les Musiciens de Saint-Julien.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michalina Mrozik. Śpiewaczka z Nagrodą Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 14:32
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z laureatką tegorocznej nagrody przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Cebula: nie zaginie ludowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:17
- Była pewna przerwa, ale teraz młodzi ludzie uczą się ludowej muzyki, garną się do niej. Byle ładnie grali, nie za głośno, byle to było do ucha wymierzone - mówił w Dwójce skrzypek z Kolbuszowej, laureat tegorocznej Nagrody Oskara Kolberga, przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bieńkowski: są tu pieśni ze wsi, gdzie kołchozowy diabeł mówi dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 14:00
- Wiele lat na Ukrainie nauczyło mnie praktyki terenowej: jak pytać?, o co pytać? No i jako taki wesołek pojechałem na Białoruś, gdzie się okazało, że moja strategia tu kompletnie nie działa... - o swoich terenowych nagraniach na Polesiu, zebranych na płycie "Białoruś. Śpiewy obrzędowe. Śpiewy z kołchozów", opowiadał Andrzej Bieńkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Bałdyga: tkam wzory takie, jak kiedyś

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:12
- Dawniej panie miały opracowany jeden wzór nałożony na osnowę i tkały go przez wiele lat. Ja mogę sobie odtworzyć każdy jeden wzór z tkanin dawnych, ale mogę sobie też ułożyć własny - mówiła w Dwójce kurpiowska tkaczka, laureatka tegorocznej nagrody Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń