Jak Dobrzeliniacy na festiwal w Kazimierzu jechali

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 15:49
- Ten film jest o zderzeniu świata starszych ludzi z energią młodości. Wydaje mi się, że udało się nam to pokazać - o dokumencie "W drodze" opowiadał w Dwójce jego reżyser Krzysztof Rzączyński.
Audio
  • Krzysztof Rzączyński o dokumencie "W drodze" i kapeli Dobrzeliniaków (Źródła/Dwójka)
Dobrzeliniacy
DobrzeliniacyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Punktem wyjścia filmu "W drodze" była wyprawa kapeli Dobrzeliniacy z Żychlina na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu. Reżyser opowiadał, że zaintrygował go skład tego zespołu złożonego z dwóch doświadczonych muzyków ludowych Sławomira Czekalskiego i Franciszka Kowalskiego oraz młodej skrzypaczki Marii Stępień. - To jest niezwykle interesująca decyzja dziewczyny po akademii muzycznej, że nie startuje do orkiestr, że nie chce być solistką i uczestniczyć w profesjonalnym świecie muzyki, ale idzie w niszę - mówił Krzysztof Rzączyński.

Gość audycji "Źródła" wspominał, że miał ambiwalentne wrażenia z wyprawy na festiwal w Kazimierzu. - To nieco sztuczna sytuacja, w której muzycy ludowi grają na scenie na rynku. O wiele lepiej wypadła nocna potańcówka, podczas której ujawnił się pierwotny żywioł tej muzyki, służącej przede wszystkim do tańca.

Reżyser opowiadał o rosnącej roli młodych artystów w świecie muzyki tradycyjnej. Mówił też o stosunkach panujących w kapeli Dobrzeliniacy, w której różnica między skrzypaczką i pozostałymi muzykami wynosi dwa pokolenia. Krzysztof Rzączyński zdradził, że w przyszłości będzie chciał nakręcić dokument o dalszych losach Marii Stępień, dzięki czemu tytuł jego filmu "W drodze" uzyska nowe znaczenie. Niestety premiery tego dokumentu nie doczekał bębnista Franciszek Kowalski.

Występ kapeli Dobrzeliniacy na festiwalu "Nowa Tradycja 2014".

***

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Gość: Krzysztof Rzączyński (reżyser)

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 15.07

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/jp

Zobacz więcej na temat: muzyka ludowa Magdalena Tejchma
Czytaj także

Kapela Gołoborze wskrzesza muzyczne tradycje Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:06
- Nazwa kapeli wzięła się z warunków, które nas otaczały. Tam, gdzie szukałem muzyki, było tak pusto, jak na gołoborzu - mówił w Dwójce Mateusz Raszewski, skrzypek zespołu, który zajął III miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "Folklor-Kontynuacja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janina Pydo: piosenki na weselu same się układały

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:45
- Byli tacy goście, co się obrażali, ale to się na to nie patrzyło - o przyśpiewkach weselnych opowiadała w Dwójce wzięta weselna śpiewaczka z Zastawia koło Goraja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na początku miałem kompleks gry na cymbałach"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 12:00
- Moi rówieśnicy grali na gitarach, na skrzypcach, a ja byłem inny. Teraz to doceniam - mówił w Dwójce cymbalista Jakub Karpuk, najlepszy instrumentalista tegorocznego Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie.
rozwiń zwiń