"Mieliśmy problem z płytą, bo nikt z nas nie był zamężny ani żonaty"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 13:00
- Baliśmy się oskarżeń o brak kompetencji do nagrywania albumu "Wesele", wyznaczyliśmy więc spośród nas pary, żeby sprawdziły, jak to jest być parą młodą - opowiadała w Dwójce Ewa Grochowska, skrzypaczka i wokalistka zespołu Tęgie Chłopy.
Audio
Okładka płyty Wesele zespołu Tęgie Chłopy
Okładka płyty "Wesele" zespołu Tęgie ChłopyFoto: materiały prasowe

tęgie chlopy - muz scena tradycji -21.jpg
Tęgie Chłopy na "Muzycznej Scenie Tradycji". Zobacz wideo

7 grudnia na scenie Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej premierę miała płyta "Wesele" zespołu Tęgie Chłopy. Muzycy opowiadali w audycji "Źródła", że przed nagraniem tego albumu sprawdzili, jak ten repertuar działa na prawdziwych weselach. - Z pozycji muzykantów wiedzieliśmy, że jest to świetna muzyka na wesele, ale inaczej mogli czuć państwo młodzi. Wypróbowaliśmy więc na sobie, jak to jest odbierane z perspektywy nowożeńców i wystawiliśmy sobie pozytywne recenzje - śmiała się w Dwójce Ewa Grochowska.

Na płycie znalazła się muzyka ludowa z terenów Kielecczyzny i nawiązania do tamtejszych zwyczajów. Jednym z nich jest figura nieproszonych gości weselnych tzw. wieczorowców. Muzycy Tęgich Chłopów wyznali, że i na ich płycie w kompozycji "Chłop Kędziory" pojawia się ktoś w rodzaju wieczorowca. Co ciekawe, utwór ten jest prawdopodobnie pierwszym reprezentantem nowego gatunku nazwanego roboczo hip-chłop.

***

Rozmawiała: Kuba Borysiak

Gość: Ewa Grochowska, Joanna Wiedro-Żak, Michał Żak i Maciej Filipczuk (Tęgie Chłopy)

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 15.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Dobrzeliniacy na festiwal w Kazimierzu jechali

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 15:49
- Ten film jest o zderzeniu świata starszych ludzi z energią młodości. Wydaje mi się, że udało się nam to pokazać - o dokumencie "W drodze" opowiadał w Dwójce jego reżyser Krzysztof Rzączyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Źwierściadło". Pierwsza polska składanka avant-folkowa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 17:31
- Na gruncie polskim ten termin nie był dotąd używany - o płycie zbierającej nagrania artystów takich jak Księżyc, Ola Bilińska czy Loopus Duo opowiadał w Dwójce jej kompliator Remigiusz Hanaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pomianowska: trzeba uczyć improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 15:44
- Stworzenie nowej melodii to największe wyzwanie w każdej kulturze. Gdy masz melodię, napisanie według niej symfonii nie jest już takie trudne - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń