X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przepis na zbójnickiego: ciupagi i silne nogi

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 18:01
- To taniec nazywany orężnym albo pasterskim, podczas którego mężczyźni krążą po kole z ciupagami - o jednym z najsłynniejszych tańców góralskich opowiadała w Dwójce etnomuzykolożka Aleksandra Szurmiak-Bogucka.
Audio
  • Aleksandra Szurmiak-Bogucka o tańcach góralskich (Źródła/Dwójka)
Zbójnicki w wykonaniu nowohuckich górali
Zbójnicki w wykonaniu nowohuckich góraliFoto: PAP/JACEK BEDNARCZYK

Badaczka zwracała uwagę na wielość figur w zbójnickim, ale też zręczność i kondycję, którymi w tańcu muszą wykazać się górale. - Po każdym prześpiewaniu tancerze wykonują odmienną figurę taneczną. Mogą być to przysiady z klepaniem się po piętach, przysiady z przerzucaniem ciupag, ale też figura do bitki, kiedy jeden uderza o ciupagę drugiego.

Aleksandra Szurmiak-Bogucka opowiadała też o trudnej figurze nazywanej podcinaną i zwróciła uwagę na efektowny element kończący zbójnickiego. Ponadto entomuzykolożka mówiła o solowym tańcu podhalańskim, w którym to tancerz dyktuje kapeli, jak ma grać. Aleksandra Szurmiak-Bogucka  wyjaśniła, dlaczego nuta kończąca ten taniec nazywa się "zieloną".

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowała: Anna Szotkowska

Gość: Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolożka)

Data emisji: 6.02.2018

Godzina emisji: 15.00

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ogrywanie mai. Nietypowy zwyczaj z Niedzicy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 18:00
- Polega to na tym, że na Zielone Świątki ładnie ubrani mężczyźni odwiedzają domy zamieszkane przez panny. Niestety tradycja ta powoli zamiera z powodu... zakazu wycinki drzew – powiedziała Elżbieta Łukuś z Niedzicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

9 Siył. Grają i śpiewają trzy pokolenia górali

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 16:39
"Nowyj wiesny przyseł cas" to tytuł najnowszego, dwupłytowego albumu, drugiego w dorobku zespołu 9 Siył. Oprócz młodych członków zespołu w nagraniu wzięli udział ich rodzice i dziadkowie, którzy na płycie wspominają dawne zwyczaje i obrzędy rodzinne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beskid Śląski i wszystkie kolory adwentu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:45
- Adwent to był zawsze czas wyciszenia, podczas którego nie można było nosić czerwonych lub jaskrawych ubrań. To miał być czas ciemności – podkreśliła etnografka  Małgorzata Kiereś, mówiąc o zwyczajach w Beskidzie Śląskim.
rozwiń zwiń