"Gdyby nie Emil Mika, pieśni orawskie nie byłyby zapisane"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 19:59
- Emil Mika to był człowiek fenomen, miał nadprzyrodzony słuch i potrafił spisywać nuty ze słuchu. Mnie dane było jeszcze słuchać tych chłopów i bab, tych muzykantów, co z nim grali - mówił w Dwójce Ludwik Młynarczyk, orawski muzyk i regionalista.
Audio
  • Ludwik Młynarczyk i Daniel Mateja o kulturze Oraw (Źródła/Dwójka)
Orawa
OrawaFoto: KrzysztofSzaro/Shutterstock

Spisz 1200.jpg
Marian Kikla o kulturze spiskich górali

Ludwik Młynarczyk mieszka w Kiczorach. Zaraz obok leży Lipnica Wielka, gdzie właśnie urodził się Emil Mika - pedagog, folklorysta i działacz społeczny. - Gdyby nie on, pieśni orawskie nie byłyby zapisane, udokumentowane. To wielkie źródło pieśni ludu orawskiego - podkreślał gość Dwójki.

Czym różni się muzyka podhalańska od orawskiej? Co to takiego wolarz - tradycyjne zajęcie mieszkanców Orawy? O tym w nagraniu audycji, w której oprócz Ludwika Młynarczyka wysłuchaliśmy również opowieści jego ucznia Daniela Matei. W programie pojawiła się też muzyka z Orawy, m.in. w wykonaniu kapeli Wolorze, w której Ludwik Młynarczyk gra na skrzypcach i instrumentach pasterskich.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Goście: Ludwik Młynarczyk (orawski muzyk, regionalista, pedagog), Daniel Mateja (orawski muzyk, uczeń Ludwika Młynarczyka)

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/bch

Czytaj także

"Rzemiosło 2.0 to coś więcej niż moda"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:33
Współczesne rzemiosło to nie tylko tradycja, czy atrakcja turystyczna. To kawałek życia, które nas otacza a rzemieślnik to współautor rzeczy nietuzinkowych - mówiła w Dwójce Katarzyna Piszczkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Kikla o kulturze spiskich górali

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:09
- Jeszcze na początku XX wieku nasza kultura stała wyżej niż kultura podhalańska, teraz to się przewróciło na drugą stronę - mówił w Dwójce Marian Kikla multiinstrumentalista, kierownik zespołu "Ciardasie" z Czarnej Góry.
rozwiń zwiń