Heniek Małolepszy: muzyką ulicy porozumiewam się z publiką

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 16:12
- Miejski repertuar powinien zakładać reakcję ulicznej publiczności. Ktoś przechodzi, dorzuci kilka słów do refrenu, zaśpiewa. To się wpisuje w tę muzykę – mówił w Dwójce zwycięzca III Warszawskiego Przeglądu Kapel i Muzyków Ulicznych.
Audio
  • Z Heńkiem Małolepszym o ulicznym muzykowaniu (Źródła/Dwójka)
Cezary Polak, Heniek Małolepszy (w środku) i Gabriela Mościcka
Cezary Polak, Heniek Małolepszy (w środku) i Gabriela MościckaFoto: Paweł Kurek/PR

polmuz_1200.jpg
"Źródło inspiracji znaleźliśmy na targu staroci"

Słyszymy ich zwykle w przejściach podziemnych czy przy popularnych punktach turystycznych. Jednym z nich jest Heniek Małolepszy (właściwie Maciej Mościcki), który śpiewa szlagiery przedwojennej Warszawy i akompaniując sobie na bandżo, gra fokstroty, polki i walczyki.

- Warszawa to bukiet. Jej folklor miejski, czyli muzyka grana na ulicy, jest bardzo bogaty. Uliczne brzmienie wzbogacone jest o szum aut, pokrzykiwania przechodniów i rozmowy z nimi. Rdzennym folklorem Warszawy jest muzyka międzywojnia i okres tuż po wojnie, gdy podwórka nie były jeszcze pozamykane, a muzykanci wędrowali, grali i zbierali pieniądze – opowiadał Heniek Małolepszy.

Według gościa audycji to, co jest najprzepiękniejsze w muzyce ulicy, to jej szorstka faktura. - Kojarzymy ją z Kapelą Czerniakowską i Kapelą Praską Czesława Jakubika. Te zespoły grają taki repertuar, którym wesele można ograć. Mimo, że muzyka tradycyjna, ludowa i miejska zyskuje coraz większe zainteresowanie, pozostanie jednak niszowa. Taki jej czar - podsumował.

Czy repertuar sprzed lat nadal się sprawdza, czy przykuwa uwagę publiczności? Jaka jest różnica między prostotą folkloru ulicy, a prostactwem? O tym w nagraniu audycji, podczas której Heniek Małolepszy opowiadał o charakterystyce grania na ulicy, swoich relacjach z publicznością i wspólnym z nią muzykowaniu.

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Gość: Heniek Małolepszy (muzyk uliczny)

Data emisji: 22.06.2018

Godzina emisji: 15.20

Materiał został wyemitowany w audycji Źródła.

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela Lipców i czar dawnych zabaw

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 15:30
Harmonia, skrzypce i barabany, czyli bębenki - bez tych instrumentów nie można sobie wyobrazić wiejskiej potańcówki. - Wygrałem grubo ponad 1000 wesel - wspominał akordeonista Tadeusz Lipiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po festiwalu folkowym "Nowa Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 15:04
Na tegorocznym konkursie pojawiły się zupełnie nowe pomysły na muzykę źródeł pełne elektroniki, eksperymentu i autorskiej reprezentacji. W tej odsłonie "Kiermaszu pod kogutkiem" spotykamy się z laureatami 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń