Tradycje muzyczne na Śląsku Opolskim

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:00
Śpiewanie, granie i dawne życie muzyczne swoich okolic wspominała w "Źródłach" śpiewaczka i kroszonkarka Edeltrauda Krupop z Kamienia Śląskiego.
Audio
  • Tradycje muzyczne na Śląsku Opolskim wg śpiewaczki Edeltraudy Krupop i dra Mariusza Puci (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Na wsi się gęsi pasało, chodziłam za nimi i śpiewałam, a chłopcy paśli krowy. Jak przyszło wojsko, to zabrało wszystkie zwierzęta, później wszyscy we wsi chowali już tylko kozy - wspominała pani Edeltrauda Krupop. - Gdy chłopcy pędzili drogą stado kóz, to śpiewali na cały Kamień, kobiety wtedy mówiły "deszcz będzie padać, bo słychać, jak chłopcy śpiewają". Dziewczyny śpiewały przy rwaniu pierza i opowiadały sobie różne historie np. o utopcach - opowiadała śpiewaczka o oryginalnym imieniu. Skąd się ono wzięło? - Mama mi opowiadała, że miałam mieć na imię Łucja, ale koleżanka namówiła ją na imię Edeltrauda. W klasie było nas trzy o tym imieniu. 

Uzupełnieniem rozmowy był fragment rozmowy z dr. Mariuszem Pucią, muzykologiem oraz badaczem muzycznej kultury Śląska Opolskiego. 

- Na naszych terenach Śląska Opolskiego nie było w czasie wojny żadnych przesiedleń, wysiedleń i osiedleń - tłumaczył badacz. - W związku z tym ta stabilność w zamieszkaniu jest rzeczą interesującą kulturowo. Ogólnie na Opolszczyźnie wschód i zachód zamieniły się miejscami. Na wschodzie regionu pozostali autochtoni, oni wszyscy zostali zweryfikowani jako Polacy. Natomiast na zachodzie regionu ludzie zostali wysiedleni i przyjechała na to miejsce emigracja ze Wschodu - powiedział dr Mariusz Pucia.

Zapraszamy do odsłuchania całości audycji.

 ***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Edeltrauda Krupop (kroszonkarka), dr Mariusz Pucia (muzykolog)

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

 


Czytaj także

20 lat wspólnego grania Kapeli Kołbielskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 11:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Kapelą Kołbielską z Celestynowa - z członkami znanego zespołu z Mazowsza Kołbielskiego o niedawno wydanej płycie kapeli rozmawiał Piotr Dorosz. Z autorem materiału pomówiliśmy również o zespole i o muzyce Kołbielszczyzny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Post w Puszczy Sandomierskiej i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 06:00
W "Kiermaszu pod kogutkiem" przybliżyliśmy wielkopostne zwyczaje oraz pieśni z różnych regionów Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weselne opowieści klarnecisty Władysława Pazia z Bodzentyna

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 10:00
- Dawniej, jak chłop poszedł tańcować, to trzaskał noga o nogę i podrzucał dziewki do góry, ino spódnice wiewały. Teraz młodzi ino się kiwają pod ścianą - wspominał swoje weselne grania klarnecista Władysław Paź.
rozwiń zwiń