X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tradycje muzyczne na Śląsku Opolskim

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:00
Śpiewanie, granie i dawne życie muzyczne swoich okolic wspominała w "Źródłach" śpiewaczka i kroszonkarka Edeltrauda Krupop z Kamienia Śląskiego.
Audio
  • Tradycje muzyczne na Śląsku Opolskim wg śpiewaczki Edeltraudy Krupop i dra Mariusza Puci (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Na wsi się gęsi pasało, chodziłam za nimi i śpiewałam, a chłopcy paśli krowy. Jak przyszło wojsko, to zabrało wszystkie zwierzęta, później wszyscy we wsi chowali już tylko kozy - wspominała pani Edeltrauda Krupop. - Gdy chłopcy pędzili drogą stado kóz, to śpiewali na cały Kamień, kobiety wtedy mówiły "deszcz będzie padać, bo słychać, jak chłopcy śpiewają". Dziewczyny śpiewały przy rwaniu pierza i opowiadały sobie różne historie np. o utopcach - opowiadała śpiewaczka o oryginalnym imieniu. Skąd się ono wzięło? - Mama mi opowiadała, że miałam mieć na imię Łucja, ale koleżanka namówiła ją na imię Edeltrauda. W klasie było nas trzy o tym imieniu. 

Uzupełnieniem rozmowy był fragment rozmowy z dr. Mariuszem Pucią, muzykologiem oraz badaczem muzycznej kultury Śląska Opolskiego. 

- Na naszych terenach Śląska Opolskiego nie było w czasie wojny żadnych przesiedleń, wysiedleń i osiedleń - tłumaczył badacz. - W związku z tym ta stabilność w zamieszkaniu jest rzeczą interesującą kulturowo. Ogólnie na Opolszczyźnie wschód i zachód zamieniły się miejscami. Na wschodzie regionu pozostali autochtoni, oni wszyscy zostali zweryfikowani jako Polacy. Natomiast na zachodzie regionu ludzie zostali wysiedleni i przyjechała na to miejsce emigracja ze Wschodu - powiedział dr Mariusz Pucia.

Zapraszamy do odsłuchania całości audycji.

 ***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Edeltrauda Krupop (kroszonkarka), dr Mariusz Pucia (muzykolog)

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20 lat wspólnego grania Kapeli Kołbielskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 11:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Kapelą Kołbielską z Celestynowa - z członkami znanego zespołu z Mazowsza Kołbielskiego o niedawno wydanej płycie kapeli rozmawiał Piotr Dorosz. Z autorem materiału pomówiliśmy również o zespole i o muzyce Kołbielszczyzny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Post w Puszczy Sandomierskiej i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 06:00
W "Kiermaszu pod kogutkiem" przybliżyliśmy wielkopostne zwyczaje oraz pieśni z różnych regionów Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weselne opowieści klarnecisty Władysława Pazia z Bodzentyna

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 10:00
- Dawniej, jak chłop poszedł tańcować, to trzaskał noga o nogę i podrzucał dziewki do góry, ino spódnice wiewały. Teraz młodzi ino się kiwają pod ścianą - wspominał swoje weselne grania klarnecista Władysław Paź.
rozwiń zwiń