Seks na polskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 09:00
- Na wsi konieczne było płodzenie dzieci. W przypadku małżeństw bezpłodnych kobiety próbowały zajść w ciążę z kimś innym. I to daje się kulturowo zrozumieć – mówił historyk Tomasz Wiślicz.
Audio
  • Prof. Tomasz Wiślicz opowiada o życiu erotycznym chłopów (Dwójka/Źródła)
Załaskotany (cykl Rusałki), Jacek Malczewski
"Załaskotany" (cykl Rusałki), Jacek Malczewski Foto: ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

Gościem audycji był badacz obyczajów i życia erotycznego chłopów w dawnych wiekach Tomasz Wiślicz - historyk, profesor w Zakładzie Studiów Nowożytnych Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, autor wykładu pt. "Życie seksualne pół-dzikich, czyli antropolog patrzy na ludową seksualność".

- Oparłem się głównie na źródłach sądowych z XVII i XVIII wieku. To różnego rodzaju sprawy cywilnokarne, świadectwa, oskarżenia, które pochodziły od chłopów i z ich środowisk. Wyroki ławy wiejskiej, czyli sądu chłopskiego, oprócz litery prawa przedstawiały dawny system wartości chłopskich - mówił historyk Tomasz Wiślicz. - W proweniencji chłopskiej wianek nie był tylko ozdobą głowy panny. Słowo "wianek" zastępowało słowo "dziewictwo", był on symbolem czystości. Utrata wianka wiązała się z zajściem w ciążę, inaczej niż współcześnie - w skrócie można powiedzieć: nie ma dziecka, nie ma sprawy.

Jeśli dziewczyna zaszła w ciążę, społeczność wiejska mogła zmusić danego mężczyznę do ślubu z nią. - Był to wentyl bezpieczeństwa, który dobrze działał, można było z dużą dozą bezpieczeństwa angażować się w przedmałżeńskie stosunki płciowe - mówił historyk. - Gromada pilnowała, żeby małżeństwo było sobie wierne, w odróżnieniu od związków mieszczańskich, gdzie mężczyzna mógł robić, co chce. W przypadku chłopów również mężczyźni byli poddawani kontroli.

Jak radzono sobie na wsiach z niechcianymi ciążami? Jak postrzegano homoseksualizm? Zapraszamy do odsłuchania całego nagrania.

***

Audycja: "Źródła"

Rozmawiała: Justyna Piernik

Goście: Tomasz Wiślicz (historyk, profesor w Zakładzie Studiów Nowożytnych Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

 


 

Czytaj także

Jan Kawulok: wielki prymista i "naprawiacz kości"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 18:00
Zmarły w 1976 roku Jan Kawulok, muzyk i budowniczy instrumentów, wyśmienity gawędziarz i znawca kultury śląskich górali, był bohaterem rozmów w audycji "Źródła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Skowrońska: "Niegdyś śmierć na wsi była oswojona”

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 18:00
Nie chcą określać się i oryginalnie nazywać. Określają się po prostu śpiewakami pogrzebowymi. Odśpiewują nabożeństwa majowe, pieśni zaduszne, pieśni wielkopostne i pogrzebowe. Zespół śpiewaczy z Ruszkowa Pierwszego to specyficzna formacja.
rozwiń zwiń