Muzyka na prawdziwie polskie urodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 15:00
- Miałem miesiąc na wymyślenie, napisanie projektu, edycję materiałów nutowych i przygotowanie zespołu. Liczyła się skuteczność i pomysły bardzo szybko złączyły się w jedną całość - mówił twórca projektu Fanfara Awantura, Michał Fetler.
Audio
  • Michał Fetler i Rafał Igiel opowiadają o projekcie Fanfara Awantura na 25-lecie RCKL (Dwójka/Źródła)
Fanfara Awantura podczas Koncertu Urodzinowego RCKL
Fanfara Awantura podczas Koncertu Urodzinowego RCKLFoto: Grzegorz Śledź PR

W piątkowej audycji odwiedzili nas muzycy projektu Fanfara Awantura, współtwórcy urodzinowego koncertu na 25-lecie Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Michał Fetler i Rafał Igiel, muzycy tworzący m.in. grupy Tzigunz Fanfara Avantura czy Polmuz, to artyści, którzy wystąpili na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana podczas jubileuszu 25-lecia istnienia RCKL, prezentując specjalnie przygotowany na tę okazję projekt pt. "Prawdziwie Polskie Techno". 

- Pomysł eksperymentalnego projektu na instrumenty dęte i elektronikę chodził mi po głowie na długo, zanim pojawiła się propozycja RCKL. Postanowiłem gotowe pomysły połączyć w jedna całość. Krótki czas realizacji ma swoje zalety - mobilizację psychiczną i fizyczną. Nierzadko projekt, na który jest mało czasu, wychodzi znacznie lepiej niż taki, nad którym można siedzieć pół roku - mówił w "Źródłach" Michał Fetler. - Dzień wcześniej mieliśmy otwartą próbę generalną. Przyszło 8 osób i byłem wtedy bardzo zestresowany, chyba nawet bardziej niż przed koncertem. Chcieliśmy się ograć przed występem i sprawdzić, czy nasza propozycja nie będzie zbyt radykalna dla anteny Polskiego Radia - wspominał.

Trudne do wykonania zadanie miał również perkusista Fanfara Awantura, Rafał Igiel. - Będąc częścią zespołu niezwiązaną z warstwą muzyczną, znalazłem się po stronie jednego wielkiego znaku zapytania. Jako jedyny w zespole nie miałem nut. Michał postawił na moją intuicję, puszczał mi trochę nagrań oryginalnej muzyki. Miałem wgląd w te większe całości i zadanie ujędrnić i skleić wszystkie nasze partie muzyczne w całość. Okrojony zespól perkusyjny i zawężenie możliwości brzmieniowych zmuszało do wyciśnięcia samego rdzenia z brzmienia perkusji. Pompująca stopa w zasadzie nie znika przez cały nasz koncert.

Czy słuchacze mogą liczyć na kontynuację albo rozwinięcie projektu? - To dla nas zupełnie nowa rzecz. Snujemy plany, jaki ostateczny kształt ten materiał mógłby przybrać - nie przesądza niczego lider grupy, Michał Fetler.

Więcej o kulsach powstania projektu Fanfara Awantura - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził:  Piotr Kędziorek

Goście: Michał Fetler, Rafał Igiel (Fanfara Awantura)

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

Radiowe Centrum Kultury Ludowej świętuje 25 lat! Koncert urodzinowy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 11:00
1 kwietnia 1994 roku rozpoczęło działalność Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Z okazji naszego jubileuszu zaprosiliśmy Państwa do wspólnego świętowania.
rozwiń zwiń