Wspomnienie Andrzeja Haniaczyka

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 15:50
Wielka postać tradycyjnej kultury Spisza, Orawy i Podhala - muzyk, śpiewak, tancerz, budowniczy instrumentów, regionalista, nauczyciel, założyciel i wieloletni kierownik artystyczny zespołu Małe Podhale odszedł 23 maja w wieku 94 lat.
Audio
  • Wspomnienie Andrzeja Haniaczyka (Źródła/Dwójka)
Widok na Podhale
Widok na PodhaleFoto: Shutterstock.com

W "Źródłach" przypomnieliśmy fragment jego wspomnień o domu rodzinnym w Jurgowie na Spiszu, ponad trzydziestoletniej pracy w Jabłonce na Orawie, dokumentowaniu tamtejszych pieśni i tańców, a także o ostatnich latach spędzonych na Podhalu, wypełnionych budowaniem trombit i rogów.

- U nas w domu dużo się śpiewało, mama i tata bardzo byli muzykalni. Stale kręciłem się koło pieśni i tańca spiskiego. W 1948 roku przeniósłem się na Orawę - mówił w archiwalnym nagraniu Andrzej Haniaczyk.

Zaczął pracę jako nauczyciel, a zafascynowany tamtejszym folklorem postanowił odnaleźć dawne, zapomniane elementy tradycji. Dokumentowanie tradycyjnych pieśni i tańca orawskiego, zapisywanie melodii, pieśni i kroków tańców stały się jego pasją i wytyczyło nową drogę: uczenia innych. - W 1952 założyłem dziecięcy zespół przy szkole, zacząłem uczyć dzieci najpierw śpiewu orawskiego, a potem tańców - opowiadał Haniaczyk. 

34 lata spędził na Orawie, następnie osiadł w Zakopanem, gdzie budował instrumenty pasterskie, które każdego roku wybrzmiewały na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i ożywiły dawne muzyczne tradycje Podhala. 

Jak rozwijała się jego fascynacja folklorem Orawy? Skąd brał pomysły do budowania instrumentów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Andrzej Haniaczyk (muzyk, śpiewak, tancerz, budowniczy instrumentów)

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Muzyczna wyprawa na Zamagurze Spiskie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy nowych nagrań muzyki tego regionu w wykonaniu kapeli Tomasza Hornika i śpiewaczek z Dursztyna - Marii i Grażyny Kaczmarczyk oraz Agnieszki Bigos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edmund Hildebrandt - koźlarz ze Zbąszynia

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 18:00
W środowej audycji spotkanie ze zbąszyńskim krawcem miarowym oraz wybitnym muzykiem grającym na koźle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barwy muzyki znad Popradu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 10:01
Wśród laureatów konkursu na Fonogram Źródeł 2018 roku znalazła się płyta "Barwy nadpopradzkiej nuty", zawierająca historyczne nagrania muzycznego folkloru tzw. Czarnych Górali. Poświęciliśmy im wtorkowe "Źródła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strażnicy tradycji - Zofia Warych i Czesław Węglarz

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 10:00
W czwartkowych "Źródłach" przypomnieliśmy fragmenty występów i rozmów z laureatami nagrody Muzyki Źródeł 2018: Zofią Warych z Myszyńca i Czesławem Węglarzem z Ciśca.
rozwiń zwiń