Strażnicy tradycji - Zofia Warych i Czesław Węglarz

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 10:00
W czwartkowych "Źródłach" przypomnieliśmy fragmenty występów i rozmów z laureatami nagrody Muzyki Źródeł 2018: Zofią Warych z Myszyńca i Czesławem Węglarzem z Ciśca.
Audio
  • Nagranie z koncertu Muzyka Źródeł 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja 2018 (Dwójka/Źródła)
Zofia Warych i  Czesław Węglarz
Zofia Warych i Czesław WęglarzFoto: Grzegorz Śledź

Audycję poświęciliśmy legendarnych postaciom z Kurpiów i Beskidów. Zofia Warych to kurpiowska śpiewaczka, hafciarka, koronczarka, urocza gawędziarka, "strażniczka tradycji". Czesław Węglarz to wszechstronnie uzdolniony beskidzki multiinstrumentalista, pedagog, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku Wychowanie muzyczne.

W audycji słuchaliśmy nagrania w koncertu Muzyka Źródeł, który odbył się w ramach 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Zofia Warych (śpiewaczka kurpiowska), Czesław Węglarz (beskidzki multiinstrumentalista)

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Adwentowe zwyczaje i pieśni z Podlasia i Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 15:30
- W Adwencie, to ludzie nawet z mlekiem nie jadali, tylko pościli. Ten czas niczym się nie różnił od wielkiego postu przed Wielkanocą. Zwolnione od niego były tylko kobiety przy nadziei, matki karmiące i dzieci, które nie były jeszcze u komunii świętej - opowiadała o adwentowych zwyczajach Zofia Warych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Węglarz: jak się długo nie gra, to koza się gniewa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 16:43
- Po stare dudy trzeba sięgać codziennie, to wtedy brzmią jako tako, ale gdy się zrobi przerwę, to potem trzeba dużo czasu, żeby je na nowo nastroić - mówił w Dwójce beskidzki multiinstrumentalista, laureat tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Tradycja 2018. Koncert laureatów nagrody "Muzyka Źródeł"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 11:45
Zapraszamy na wieczór inagurujący 21. festiwal Nowa Tradycja. Wystąpią śpiewaczka Zofia Warych i muliinstrumentalista Czesław Węglarz, laureaci "Muzyki Źródeł". Obok nich na scenie swoje 10-lecie świętować będzie Kompania Janusza Prusinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Warych o tradycji modlitw majowych przy kapliczkach

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 16:27
- Schodziliśmy się około godziny 19.00 pod krzyż, jak ktoś się spóźniał, to czekaliśmy na niego, żeby nasza modlitwa była większa - opowiadała w Dwójce laureatka tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń