Jan Jaworski - dobre uszy i smykałka do grania

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 09:35
- Zrobiłem kiedyś skrzypce z dechy, struny były druciane, z linii elektrycznych, co po Niemcach zostały. Struny robiłem sam. Dobrze to brzmiało - mówił skrzypek Jan Jaworski.
Audio
  • Jan Jaworski opowiada o muzykowaniu w czasach powojennych na Lubelszczyźnie (Dwójka Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W "Źródłach" rozmowa ze zdobywcą III nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2018 w Kazimierzu nad Wisłą. 

- W latach siedemdziesiątych graliśmy rokendrole z radia zanotowane. Jak zostało jedzenie po weselu, to były poprawiny, nazywaliśmy je "kliny” - wspominał czasy swojej młodości skrzypek. - Gospodarze dopłacali za nie muzykom. Za wesele normalnie, za poprawiny troszkę mniej, a za "kliny” najmniej. Dzieci mnie nie poznawały, gdy wracałem po trzech dniach do domu, ale człowiek młody, zdrowy był. Tak było w życiu. Przeżyłem to i to opowiadam, że tak było.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze skrzypkiem Janem Jaworskim.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Rozmawia: Kuba Borysiak

Gość: Jan Jaworski (skrzypek ludowy)

Data emisji: 19.06.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Leszek Zastawny: w domu graliśmy bez przerwy, aż się żony denerwowały

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:41
- Każde święto czy spotkanie to przede wszystkim muzyka była, cały czas. Wszyscy graliśmy - mówił w "Źródłach" Leszek Zastawny, muzyk Kapeli Zastawnych z Brzostku, tegorocznego laureata nagrody im. Oskara Kolberga. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Węglarz z Nagrodą im. Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 10:38
W audycji przypomnieliśmy wszechstronnie uzdolnionego beskidzkiego multiinstrumentalistę i pedagoga, jednego z laureatów tegorocznej nagrody. Uroczyste jej wręczenie - w czwartek 30 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Wyżykowski - nestor podkarpackich lirników

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 15:30
Stanisław Wyżykowski to jedna z najbardziej znanych muzykanckich postaci na Podkarpaciu. Uznawany jest za prekursora odrodzenia liry korbowej w Polsce. Urodzony w 1927 roku w Haczowie pierwsze liry zaczął budować w latach 60. XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:30
W audycji przypomnieliśmy muzykę wiejskich orkiestr dętych okolic Goraja. Niegdyś działające w prawie każdej wiosce, dziś ograniczają się praktycznie do dwóch - słynnej orkiestry ze Zdziłowic oraz skupiającej muzyków pozostałych, nieistniejących już grup, Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
rozwiń zwiń