Etnograficzna wyprawa na Kurpie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 09:00
W "Źródłach" odwiedziliśmy Skansen w Nowogrodzie i przypomnieliśmy postać jego założyciela – Adama Chętnika. Posłuchaliśmy też archiwalnych radiowych nagrań muzyków i śpiewaków kurpiowskich z lat 70. XX wieku.
Audio
  • Etnograficzna wyprawa na Kurpie (Dwójka/Źródła)
Wnętrze kurpiowskiej chaty
Wnętrze kurpiowskiej chatyFoto: Z archiwum NAC

Co roku, w połowie czerwca w Nowogrodzie na nadnarwiańskiej skarpie, w sąsiedztwie skansenu, odbywają się Dni kultury Kurpiowskiej. To doskonała okazja, aby przysłuchać się śpiewom i przyjrzeć zachowanym eksponatom kultury Puszczy Zielonej. Urszula Kuczyńska, kierowniczka skansenu przypomniała postać Adama Chętnika.

- Adam Chętnik urodził się w Nowogrodzie, ukończył gimnazjum w Łomży i wyjechał do Petersburga gdzie tam zdał maturę. Studiował w Warszawie. Dużo wędrował po Kurpiach i obserwował ludzi i przedmioty. Zaczął je gromadzić. Swoją kolekcję około 1910 roku przekazał do Ostrołęki do Muzeum Regionalnego, która w czasie wojny uległa zniszczeniu. Gromadził muzealia dalej. Zakupił tereny po cegielni i na tym miejscu stoi teraz skansen z jego zbiorami, które stały się zaczątkiem Skansenu w Nowogrodzie. 

Adam Chętnik był również muzykiem. Zorganizował w skansenie kapelę, kóra grała na uroczystościach związanych z działalnością placówki. W muzeum jest również zebrana duża kolekcja instrumentów ludowych.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Urszula Kuczyńska, Jadwiga Chętnik (Skansen w Nowogrodzie)

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Czytaj także

Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiywy i bigle. U źródeł muzyki Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:00
W "Źródłach" o bogatych tradycjach muzycznych regionu rozmawialiśmy z członkami zespołu Krzikopa oraz organizatorami II Śląskiego Taborze w Ornontowicach, Katarzyną Dudziak i Mateusz Dyszkiewiczem.
rozwiń zwiń