X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pieśni Rzeszowszczyzny - spotkanie z Heleną Szpytmą z Markowej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 16:46
- Instrument to jest dar Boży. Dziś jeszcze słyszę muzykę, którą kiedyś słyszałam w wykonaniu kapeli z Markowej - mówiła w audycji śpiewaczka o grupie, której przewodził klarnecista Jan Kochmański. 
Audio
  • Spotkanie z Heleną Szpytmą i tradycyjnym śpiewem Rzeszowszczyzny (Dwójka/Źródła)

- Kiedyś bardzo dużo się śpiewało. Ja się uczyłam w przedszkolu, w szkole, a przede wszystkim w domu, bo mama bardzo dużo sobie śpiewała - wspominała Helena Szpytma z Markowej. - Najwięcej znam pieśni weselnych, bo kiedyś ośpiewywało się np. oczepiny. Dzisiaj się tylko rzuca tym welonem - to jest dla mnie nie do przyjęcia.

W kapeli wiejskiej trzeba grać przede wszystkim ze słuchu, do tańca! Jak muzykowi zaśpiewają, tak musi zagrać. Jan Kochmański

Artystka opowiadała w audycji przede wszystkim o śpiewie, który towarzyszył ślubom i weselom już od wprowadzenia do domu panny młodej, a nawet jeszcze wcześniej - od "dobranocki", czyli specjalnego zwyczaju, według którego przed oknem panny młodej w przeddzień ślubu śpiewano dwanaście melodii. 

We wtorkowych "Źródłach" oprócz rozmowy ze śpiewaczką ludową słuchaliśmy także archiwalnego nagrania rozmowy z 1976 roku z liderem znanej kapeli z Markowej, klarnecistą Janem Kochmańskim.

- W wojskowej kapeli grało się z nut, nie do tańca - wspominał muzyk. - Musiało to tworzyć harmonię i trzymać dynamikę. A w kapeli wiejskiej trzeba grać przede wszystkim ze słuchu, do tańca! Jak muzykowi zaśpiewają, tak musi zagrać.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Helena Szpytma (śpiewaczka ludowa), Jan Kochmański (muzyk ludowy)

Data emisji: 23.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tygodniówka z Taborem Domu Tańca

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 12:00
- To bardzo intensywne spotkanie z muzyką tradycyjną: wokalną i instrumentalną, z tańcem, ale i z innymi aspektami kultury regionu, np. strojem - mówili w "Źródłach" o V Taborze Wielkopolskim Krzysztof Polowczyk i Antoni Beksiak.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Globaltica - jedność w różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 08:45
Gościem audycji był dyrektor artystyczny Festiwalu Globaltica 2019 w Gdyni, Piotr Pucyło. W "Źródłach" zapowiedzieliśmy koncerty oraz muzyków, którzy pojawią się podczas festiwalu: Gaye su Akyol z Turcji, Bombino z Nigru oraz Trio Abozekrys z Egiptu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaszëbskô mòwa i kaszubskie wesele

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 16:00
W poniedziałkowych "Źródłach" ponownie wybraliśmy się na Kaszuby - do Kuźnicy i Jastarni. Gośćmi magazynu były Teresa Krajewska, Krystyna Wysocka i Jadwiga Kohnke. 
rozwiń zwiń