Muzyka żywiecka głosem nowego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 10:00
W magazynie zaprosiliśmy na spotkanie z młodymi beskidzkimi muzykami i budowniczymi instrumentów pasterskich: Marcinem Blachurą i Przemysławem Fickiem, którzy tworzą najlepszą obecnie kapelę dudziarską na Żywiecczyźnie.
Audio
  • Spotkanie z młodymi beskidzkimi muzykami i budowniczymi instrumentów pasterskich: Marcinem Blachurą i Przemysławem Fickiem (Dwójka/Źródła)
Kapela Braci Byrtków z Pewli Wielkiej. Po prawej Edward Byrtek, słynny muzyk żywiecki i dudziarz. Zmarł w lutym 2019.
Kapela Braci Byrtków z Pewli Wielkiej. Po prawej Edward Byrtek, słynny muzyk żywiecki i dudziarz. Zmarł w lutym 2019.Foto: PAP/Mirosław Trembecki

 Ich duet to obecnie najlepsza kapelą żywiecka swojego pokolenia. Są kontynuatorami znakomitej tradycji, zapoczątkowanej przez legendarnego skrzypka samouka Karola Byrtka (1907-1989) grającego wraz ze szwagrem - dudziarzem Władysławem Plutą (1920-1992) i synami - Józefem, Władysławem oraz Edwardem. 

Marcin Blachura oprócz swojego dudziarskiego mistrza Edwarda Byrtka, bardzo chwali grę zapomnianego Mieczysława Kamińskiego z Przyborowa, niesamowitego skrzypka z którym miał okazję grywać i przebywać. Przemysław Ficek jest uczniem Czesława Węglarza w grze na dudach. Najważniejsze w grze ich mistrza Edwarda Byrtka i jego braci, Józefa i Władysława jest improwizacja.

- Staramy się muzykę dudziarską wprowadzać nie tylko w nasze oficjalne granie, ale także w nasze prywatne sytuacje – mówili w „Źródłach” muzycy.

Poza grą artyści tworzą również instrumenty. Budują dudy żywieckie, piszczałki sześciootworowe i wielkopostne, dwojnice i inne instrumenty pasterskie.

- Drewno jest takim materiałem, że im bardziej się z nim opracuje tym bardziej się je lubi, a nawet kocha - mówił Marcin Blachura - Nie wiem skąd to się wzięło, kiedyś usłyszałem te instrumenty i zacząłem je robić, na początku dla siebie.

- Każdy z nas ma swój styl w budowie instrumentów, Marcinowi idzie to o wiele lepiej – dodał skromnie Przemek Ficek.

Jak zbudować i stroić gajdy? O tym w audycji. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Marcin Blachura i Przemysław Ficek (muzycy teradycyjni z Beskidu Żywieckiego)

Data emisji: 13.08.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

Podbeskidzie z nożem na gardle wywalczyło remis

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 15:44
Podbeskidzie Bielsko-Biała zremisowało na własnym boisku z Widzewem Łódź 2:2 (0:1) w spotkaniu 15. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beskid Żywiecki na Nowej Tradycji. "Wesele trwało od niedzieli do piątku"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 14:00
Kapela Braci Byrtków wystąpiła w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach programu "Muzyka Źródeł". Anna Szewczuk przeprowadziła rozmowę z dudziarzem Edwardem i skrzypkiem Władysławem, zapraszamy do wysłuchania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instrumentarium górali z Beskidu Żywieckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 10:47
W "Źródłach" wybraliśmy się w Beskid Żywiecki, gdzie dobiega końca Festiwal Folkloru Górali Polskich. O tradycyjnych instrumentach beskidzkich górali opowiedział Jan Brodka - muzyk, regionalista.
rozwiń zwiń