X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka żywiecka głosem nowego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 10:00
W magazynie zaprosiliśmy na spotkanie z młodymi beskidzkimi muzykami i budowniczymi instrumentów pasterskich: Marcinem Blachurą i Przemysławem Fickiem, którzy tworzą najlepszą obecnie kapelę dudziarską na Żywiecczyźnie.
Audio
  • Spotkanie z młodymi beskidzkimi muzykami i budowniczymi instrumentów pasterskich: Marcinem Blachurą i Przemysławem Fickiem (Dwójka/Źródła)
Kapela Braci Byrtków z Pewli Wielkiej. Po prawej Edward Byrtek, słynny muzyk żywiecki i dudziarz. Zmarł w lutym 2019.
Kapela Braci Byrtków z Pewli Wielkiej. Po prawej Edward Byrtek, słynny muzyk żywiecki i dudziarz. Zmarł w lutym 2019.Foto: PAP/Mirosław Trembecki

 Ich duet to obecnie najlepsza kapelą żywiecka swojego pokolenia. Są kontynuatorami znakomitej tradycji, zapoczątkowanej przez legendarnego skrzypka samouka Karola Byrtka (1907-1989) grającego wraz ze szwagrem - dudziarzem Władysławem Plutą (1920-1992) i synami - Józefem, Władysławem oraz Edwardem. 

Marcin Blachura oprócz swojego dudziarskiego mistrza Edwarda Byrtka, bardzo chwali grę zapomnianego Mieczysława Kamińskiego z Przyborowa, niesamowitego skrzypka z którym miał okazję grywać i przebywać. Przemysław Ficek jest uczniem Czesława Węglarza w grze na dudach. Najważniejsze w grze ich mistrza Edwarda Byrtka i jego braci, Józefa i Władysława jest improwizacja.

- Staramy się muzykę dudziarską wprowadzać nie tylko w nasze oficjalne granie, ale także w nasze prywatne sytuacje – mówili w „Źródłach” muzycy.

Poza grą artyści tworzą również instrumenty. Budują dudy żywieckie, piszczałki sześciootworowe i wielkopostne, dwojnice i inne instrumenty pasterskie.

- Drewno jest takim materiałem, że im bardziej się z nim opracuje tym bardziej się je lubi, a nawet kocha - mówił Marcin Blachura - Nie wiem skąd to się wzięło, kiedyś usłyszałem te instrumenty i zacząłem je robić, na początku dla siebie.

- Każdy z nas ma swój styl w budowie instrumentów, Marcinowi idzie to o wiele lepiej – dodał skromnie Przemek Ficek.

Jak zbudować i stroić gajdy? O tym w audycji. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Marcin Blachura i Przemysław Ficek (muzycy teradycyjni z Beskidu Żywieckiego)

Data emisji: 13.08.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podbeskidzie z nożem na gardle wywalczyło remis

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 15:44
Podbeskidzie Bielsko-Biała zremisowało na własnym boisku z Widzewem Łódź 2:2 (0:1) w spotkaniu 15. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beskid Żywiecki na Nowej Tradycji. "Wesele trwało od niedzieli do piątku"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 14:00
Kapela Braci Byrtków wystąpiła w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach programu "Muzyka Źródeł". Anna Szewczuk przeprowadziła rozmowę z dudziarzem Edwardem i skrzypkiem Władysławem, zapraszamy do wysłuchania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instrumentarium górali z Beskidu Żywieckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 10:47
W "Źródłach" wybraliśmy się w Beskid Żywiecki, gdzie dobiega końca Festiwal Folkloru Górali Polskich. O tradycyjnych instrumentach beskidzkich górali opowiedział Jan Brodka - muzyk, regionalista.
rozwiń zwiń