X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głosy z przeszłości: Jan Jawor z Piołunki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 08:00
Bohaterem audycji był nieżyjący świętokrzyski skrzypek, który w archiwalnym nagraniu opowiadał o istocie muzyki świętokrzyskiej i jej przemianach.
Audio
  • Jan Jawor z Piołunki wspominał dawne zwyczaje weselne z Kielecczyzny (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jan Jawor był nauczycielem wielu wiejskich muzykantów. W bardzo cennym archiwalnym materiale Jan Jawor opowiadał o muzycznych weselnych zwyczajach w południowej części Kielecczyzny. Wywiad z nim został nagrany w latach 70. przez Piotra Gana. 

- Szczerze mówiąc, to gram od pięćdziesięciu lat. Jako 13-letni chłopiec grałem z bratem u siebie na wsi. Przychodzili do mnie, dawali parę groszy i się bawili. Ja się nauczyłem sam grać wszystkimi palcami na dłubanych skrzypkach. Ojciec usłyszał moje granie i kupił mi prawdziwe skrzypki – wspominał w "Źródłach" Jan Jawor. - Pierwsze wesele zagrałem z kapelą jako młody chłopak, w latach trzydziestych.

- Przy wprowadzeniu na weselu grało się marsza albo krakowiaka i jako powtórkę mazurka. Do młodego kiedyś przychodziło się raniutko, siadało się na furmanki i jechało do ślubu. Grało się podczas przejazdu dłuższe utwory, poleczki i tzw. kwaściory. Teraz śluby są po południu – mówił Jan Jawor.

W audycji pojawiła się także muzyka z V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Wśód laureatów turnieju znalazła się m.in Kapela Lipców z Wygnanowa oraz Roman Wojciechowski z Tomaszowa Mazowieckiego. Zachęcamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Jan Jawor z Piołunki (muzyk tradycyjny)

Data emisji: 9.09.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bracia Mocarscy i rewolucje w muzyce wiejskiej XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:56
- Początek wesela był bardzo ciężki, grało się bez przerwy. Dopiero około trzeciej nad ranem można było odpocząć - mówili w "Źródłach" członkowie Kapeli Bolesława Mocarskiego z Brzezinek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiktor Spisla: Taki jaki jestem, takim chcę zostać

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 12:00
W magazynie zagościł Wiktor Spisla, który opowiedział o wyjątkowości kultury Śląska Opolskiego. W "Źródłach" zaprezentowaliśmy nagrania pieśni w jego wykonaniu zarejestrowane podczas tegorocznego festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okupacyjne wspomnienia Heleny Napierały

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 10:30
W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w audycji zaprezentowaliśmy wspomnienia prac przymusowych tego okresu i wyzwalania kraju przez wojska radzieckie - rozmawialiśmy z Heleną Napierałą, śpiewaczką z Suwalszczyzny.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Zastawny i stuletnie cymbały

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 09:00
W poniedziałkowych "Źródłach" spotkanie z Jakubem Zastawnym, cymbalistą z Brzostku na Pogórzu Jasielskim. Porozmawiamy o tradycjach rodzinnych, rozwoju i historii rodzinnej kapeli oraz o tradycyjnej muzyce z okolic Jasła i Dębicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Antonim Gluzą ze Szczyrku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 08:40
Multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów z Żywiecczyzny wraz z uczniami zdobył pierwsze miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
rozwiń zwiń