X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pradawne tradycje i pieśni. Spotkanie z zespołem Łem MY

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 09:00
W audycji wysłuchaliśmy historii o piętnastoosobowej grupie z Komańczy, która zajmuje się odkrywaniem i podtrzymywaniem kultury muzycznej bieszczadzkich Łemków.
Audio
  • Marianna Jara i Włodzimierz Kopylec z grupy Łem MY opowiadają o muzyce Łemków (Dwójka/Źródła)
Zespół Łem MY podczas 53.   Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, 2019.
Zespół Łem MY podczas 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, 2019.Foto: Kuba Borysiak PR

Łem MY - zespół pod kierownictwem Włodzimierza Kopylca - tworzą artyści skupieni na kultywowaniu kultury, sztuki, obyczajowości i języka ludności zamieszkującej między innymi zachodni skrawek Bieszczadów - Łemkowszczyzny. Zespół pojawił się w tym roku po raz pierwszy na festiwalu w Kazimierzu.

- Łemkowie mają się dobrze, żyją i śpiewają! Zespół nasz powstał w 2013 roku. Całe życie śpiewałem, a pięć lat temu zorganizowałem zespół. Śpiewali te pieśni nasi rodzice, rodzeństwo - mamy dość spory repertuar, choć samych źródeł jest coraz mniej - opowiadał Włodzimierz Kopylec. - Kiedyś na naszych terenach działały zespoły Komańcza i Kariczka. Repatriacje wojenne i Akcja "Wisła" zrobiły tu dużo zamieszania.

- Jesteśmy wyznania prawosławnego i grecko-katolickiego. Śpiew a capella przyszedł do nas z cerkwi, gdzie często śpiewamy. Instrumentalnie mało kto teraz gra na ludowo. My gramy ze słuchu, mamy w zespole skrzypce, akordeon i kontrabas. Staramy się prezentować pieśni, które wpadają już w zapomnienie i pokazać, że żyją one dalej - mówiła w "Źródłach” członkini zespołu, Marianna Jara. - Większość świadomych Łemków mówi w domu swoim dialektem. Mamy punkt nauczania języka ukraińskiego w Komańczy i okolicznych wsiach, w Sanoku również. To, co robimy, robimy społecznie - niesiemy w świat nasze dziedzictwo po przodkach i jest to dla nas wielki zaszczyt.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Marianna Jara, Włodzimierz Kopylec (zespół Łem MY)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 15.35

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie z Antonim Gluzą ze Szczyrku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 08:40
Multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów z Żywiecczyzny wraz z uczniami zdobył pierwsze miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Żak i eksperyment MAISHA

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 09:00
Gościem audycji był Michał Żak - muzyk m.in. takich zespołów, jak Janusz Prusinowski Kompania, Tęgie Chłopy i Lautari. Jest jednym z artystów biorących udział w Europejsko-Afrykańskim Muzycznym Eksperymencie - MAISHA.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy z przeszłości: Jan Jawor z Piołunki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 08:00
Bohaterem audycji był nieżyjący świętokrzyski skrzypek, który w archiwalnym nagraniu opowiadał o istocie muzyki świętokrzyskiej i jej przemianach.
rozwiń zwiń