X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grodzisk Folk Fest - multikulti Zachodniego Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 14:18
Gościem magazynu był Maciej Kierzkowski, muzyk i animator kultury. Wspólnie zaprosiliśmy Państwa na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest w Grodzisku Mazowieckim.
Audio
  • Rozmowa z Maciejem Kierzkowskim, który zapraszał na Grodzisk Folk Fest i Zofią Szmajdą-Mierzwicką, kujawską hafciarką i śpiewaczką, laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga w 1997 roku (Dwójka/Źródła)
Grupa Pokrzyk będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest w Grodzisku Mazowieckim.
Grupa Pokrzyk będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej “Grodzisk Folk Fest” w Grodzisku Mazowieckim.Foto: materiały promocyjne festiwalu

Festiwal Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się 4,5 i 11 października.

 - Organizujemy ten festiwal jako fundacja Akademia Profil we współpracy z miejscowym ośrodkiem kultury. W tym roku spotkamy się już po raz piąty - opowiadał w "Źródłach” Maciej Kierzkowski, organizator festiwalu. - Przed nami dwie weekendowe odsłony. Przyjęliśmy formułę, która od kilku lat się sprawdza: wieczór taneczny połączony z kameralnymi koncertami śpiewaczymi w PKP Poczekalnia. Tu wystąpi zespół Pokrzyk. Przed nimi pojawi się Jarosław Kryśko, bandurzysta z Ukrainy. Część festiwalu odbędzie się w Mediatece, zupełnie nowym, nowoczesnym budynku Grodziska Mazowieckiego, a w nim zagra Ethno Quartet i trio senegalsko-polskie Sahel Blues. Nie zabraknie Adama Struga i Dziadów Kazimierskich, rockandrollowej kompani z Paprodziadem na czele.

Na wszystkie koncert jest wstęp jest bezpłatny. 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej w Grodzisku Mazowieckim 2019, plakat Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej w Grodzisku Mazowieckim 2019, plakat

***

Poza tym w "Źródłach" przypomnieliśmy postać zmarłej w 2011 roku Zofii Szmajdy-Mierzwickiej, kujawskiej hafciarki i śpiewaczki przez lata związanej z Kapelą Spod Kowala, laureatki Nagrody im. Oskara Kolberga w 1997 roku.

Zofia Szmajda-Mierzwicka urodziła się w 1921 roku w Gajówce na Kujawach, mieszka zaś we Włocławku. Haftem zajmuje się od wczesnej młodości. Jej talent został dostrzeżony przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku podczas organizowanych przez nie konkursów i wystaw sztuki ludowej. Poczynając od 1948 roku Zofia Szmajda-Mierzwicka uczestniczyła we wszystkich imprezach konkursowych i wystawienniczych organizowanych przez muzea we Włocławku i Toruniu. W 1968 roku brała udział w konkursie „Malowane wnętrza i wzory sypane piaskiem” organizowanym przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, zdobywając nagrodę główną.

- Mała byłam to już haftowałam. Miałam do tego talent i chęć. Za Niemca miałam dobrze, karmili nas, ja w zamian robiłam im swetry i skarpety. Jestem krótkowidzem i pracuję bez okularów. Haftowanie pochłania dużo roboty, np. czepiec muszę robić cały miesiąc - wspominała Zofia Szmajda-Mierzwicka. - Stale mam robotę. Gdyby mi ktoś odebrał haft i kapelę to byłby koniec ze mną.

Jej hafty stanowią kontynuację tradycyjnego kujawskiego haftu białego. Były one prezentowane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych (w Szwecji, Danii, Hiszpanii i w Rosji). Artystka z wielkim talentem wykonuje tradycyjne fartuchy i umiejętnie komponuje wzory w oparciu o kujawskie motywy. Projekty jej haftów zostały zakupione przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Zofia Szmajda-Mierzwicka to również utalentowana popularyzatorka folkloru kujawskiego. Tańczyła i śpiewała w Kapeli Ludowej „Spod Kowala”, wielokrotnie nagradzanej na festiwalach folklorystycznych. Jest również autorką kujawskich przyśpiewek. Swoje umiejętności twórcze przekazała córkom i wnukom.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Maciej Kierzkowski (organizator Grodzisk Folk Fest), Zofia Szmajda-Mierzwicka (hafciarka i śpiewaczka ludowa)

Data: 27.09.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Etnokraków/Rozstaje - różnorodność, zabawa, taniec

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 08:00
W Krakowie trwa jeden z ważniejszych festiwali muzyki tradycyjnej, folkowej i muzyki świata w Polsce Etnokraków/Rozstaje. W "Źródłach" swoimi wrażeniami z festiwalu podzielił się Tomasz Janas - publicysta i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 08:20
Piątkowe "Źródła" poświęciliśmy trwającemu w Zakopanem 51. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich. W audycji relacja Patrycji Zisch z tego wydarzenia, oraz rozmowy z polskimi i zagranicznymi artystami: muzykami i twórcami ludowego rękodzieła prezentującymi swoją twórczość na Dolnej Równi Krupowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Numinosum Festival - wakacje w Kampinosie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 08:10
W sobotnim “Poranku Dwójki”... Numinosum Festival - wydarzenie muzyczne i taneczne związane z tradycyjną muzyką: polską, francuską, węgierską, czeską i balfolkową.
rozwiń zwiń