X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyczne tradycje wsi Piątkowa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 08:00
W "Źródłach" zaprosiliśmy Państwa na rozmowę z Andrzejem Sową, kierownikiem zespołu Młoda Harta z Harty, muzycznych spadkobierców słynnej Kapeli Sowów z Piątkowej.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Sową, kierownikiem zespołu “Młoda Harta” z Harty, oraz archiwalne nagrania rozmowy z Wojciechem i Piotrem Sową (Dwójka/Źródła)
Kapela Młoda Harta, kontynuuje muzyczny dorobek ludowej kapeli Sowów.
Kapela Młoda Harta, kontynuuje muzyczny dorobek ludowej kapeli Sowów.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Sowa pochodzi z muzykalnego rodu Sowów, zwanego Dynastią Sowów, jest założycielem i kierownikiem kapeli ludowej Młoda Harta działającej przy Zespole Szkół nr 2 w Harcie od 2004 roku.

- Wywodzę się ze słynnej rodziny Sowów z Piątkowej. Ze składu oryginalnego już nikt nie żyje. Żyją jeszcze tacy, którzy później dochodzili, ale to już nie ta wspaniała czwórka, w której grali Wojciech, Józef z Potoka, Józef cymbalista i Pieter. Śpiewacy również nie żyją: Stanisław Pępek, Bober, Piech - umarli w latach 80. i 90.

Dziadek Andrzeja Sowy ożenił się w Harcie, stąd jego wnuk rozpoczął działalność w tej miejscowości.

- Nowa Harta właśnie skończyła 15 lat. Gramy ten sam repertuar, co Kapela Sowów: polki, sztajerki, oberki, kontynuujemy ich tradycję – opowiadał Andrzej Sowa. – Po śmierci członków kapeli powstała wielka dziura, którą próbowano łatać akordeonami, a ja postanowiłem, że będę kontynuować repertuar w stylu, w jakim grali Sowy. Oczywiście, utwory obecnej kapeli inaczej brzmią pod smyczkiem młodych skrzypków, niż Wojciecha, który zjadł na tym zęby i był wyśmienitym skrzypkiem. Staramy się to kontynuować z dwóch powodów: sentymentu rodzinnego i piękna tej muzyki, której nie wolno zapomnieć.

Kapela Sowów grała najwięcej wolnych polek i walczyków również ludowych tramelek. W owych czasach było zapotrzebowanie na tego typu muzykę. - W latach 70. jeszcze nie czułem tej muzyki. Owszem, pamiętałem, co ojciec grał, ale nie przejmowałem się tym zbytnio, po prostu chałturzyłem na weselach – wspominał Andrzej Sowa. – Uczyłem się od ojca z płyt i nagrań. Najtrudniejsze jest trylowanie, bo Wojciech nie potrafił pustym smyczkiem przeciągnąć po strunach, on musiał coś tam zawsze dodać i pięknie przyozdabiał.

W Piątkowej wszyscy pamiętają o Kapeli Sowów. W noc wigilijną i noc przed Wielkanocą organizowane jest oczekiwanie, na które przyjeżdżają ludzie grający na instrumentach z całej wsi i okolicy. Grają pieśni adwentowe, kontynuują tradycję Sowów.

Nie ma muzeum, które przechowywało by pamiątki po Kapeli Sowów, część zbiorów posiada Andrzej Sowa, część córka jego kuzyna. Nagrania są porozrzucane po różnych miejscach i ludziach.

- Domniemamy, że przodek nasz mógł być Madziarem ze Słowacji, był w austro-węgierskim wojsku, tutaj poznał dziewczynę, ożenił się… i grał. Dlatego w odgrywce dla panny młodej są elementy krakowiaka i czardasza – tak o początkach swojego rodu mówił Andrzej Sowa.

W audycji przedstawiliśmy także archiwalne nagrania i wypowiedzi muzyków Kapeli Sowów.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Andrzej Sowa (kierownik zespołu Młoda Harta)

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dynastia Sowów na "Muzycznej Scenie Tradycji". Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 08:00
Pierwszy tegoroczny koncert naszego cyklu poświęciliśmy rodzinie muzyków z Pogórza Dynowskiego - w związku z premierą nowej płyty radiowej serii "Muzyka źródeł".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dynastia Sowów. Czarownicy z nieba i samoucy

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 15:00
Z okazji premiery płyty "Dynastia Sowów z Piątkowej" wysłuchaliśmy opowieści muzyków rodzinnej kapeli z Rzeszowszczyzny. W historii rodu nie brakowało magicznych zdarzeń.
rozwiń zwiń