Provinz Posen - tańce wielkopolskie sto lat później

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 08:50
- Mieliśmy całkowitą wolność, mogliśmy zrobić wszystko i zrobiliśmy… wszystko po swojemu - tak opowiadał o powstaniu najnowszej płyty grupy Provinz Posen, jego współtwórca, Michał Szturomski.
Audio
  • O powstaniu najnowszej płyty grupy Provinz Posen opowiada współtwórca zespołu, Michał Szturomski (Dwójka/Źródła)
Muzycy projektu Provinz Posen
Muzycy projektu Provinz PosenFoto: mat. prasowe

Gościem audycji był Michał Szturomski - współtwórca projektu Provinz Posen, który tego dnia ma swoją płytową premierę. Provinz Posen to nowy projekt i album muzyków znanych m.in. z zespołów Muchy i Afro Kolektyw. Łączy w sobie elektronikę z muzyką źródeł. Nowoczesne brzmienie albumu jest oparte na - nagranych specjalnie na potrzeby albumu - samplach muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z Wielkopolski – kozłach, klarnetach i mazankach. Zespół powstało dzięki współpracy Michała Wiraszki, Michała Szturomskiego oraz Szymona Waliszewskiego odpowiedzialnych za muzykę i sam pomysł. Na ich najnowszym albumie usłyszeć będzie można także znakomitego polskiego klarnecistę - Jerzego Mazzolla, Dagę Gregorowicz, Malwinę Paszek oraz muzyków Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu.

- Mamy w składzie wielu artystów z różnych stron kraju. Proces twórczy wyglądał tak, że na początku nasza sekcja poznańska pojechała do Zbąszynia z realizatorem dźwięku. Zrobili nagrania i rok temu usiedliśmy do projektu - mówił w "Źródłach" Michał Szturomski. - Wcześniej pojawiło się zlecenie z Urzędu Miasta Poznania, aby stworzyć projekt muzyczny z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego. 

Stylistyką nowy album nawiązuje do produkcji takich twórców jak Brian Eno, Kraftwerk czy Aphex Twin. Podobnych związków z szeroko rozumianą muzyką ludową i world music można doszukać się w albumie „ojDADAna” Grzegorza z Ciechowa, choć w przypadku PROVINZ POSEN to porównanie raczej na poziomie czerpania ze źródeł niż stylistyki.

- Chcieliśmy wynieść brzmienie tradycyjnych instrumentów do współczesności i użyliśmy samplingu. Było to bardzo wywrotowe działanie - powiedział muzyk - Graliśmy do tej pory dwa koncerty razem, bardzo fajnie to wyszło. Jan Prządka ze Zbąszynia był zachwycony!

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Michał Szturomski (artysta)

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

gs

Czytaj także

Michał Żak i eksperyment MAISHA

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 09:00
Gościem audycji był Michał Żak - muzyk m.in. takich zespołów, jak Janusz Prusinowski Kompania, Tęgie Chłopy i Lautari. Jest jednym z artystów biorących udział w Europejsko-Afrykańskim Muzycznym Eksperymencie - MAISHA.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naucz się muzyki z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:15
Muzyki wyjątkowo energicznej, będącej kontynuacją tradycji gry do tańca wiejskich orkiestr dętych z Lubelszczyzny i Roztocza. Muzycy WLOD odwiedzili "Źródła", aby zaprosić m.in. na warsztaty na Osiedlu Przyjaźń.
rozwiń zwiń