Dawna i nowa tradycja w muzyce rodziny Karpieli

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 08:00
- Wzrok Mariana Domańskiego spoczął na młodym góralu w dżinsach, bo miał wspaniały głos. Wiedzieliśmy, że w przyszłości musimy go nagrać - tak Maria Baliszewska wspominała pierwsze spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką 45 lat temu.
Audio
  • Rozmowa z Anną Szotkowską i Maria Baliszewską, autorki opracowania płyty "Ród Karpieli" (Dwójka/Źródła)
Anna Szotkowska, Piotr Kędziorek i Maria Baliszewska w studiu emisyjnym Dwójki.
Anna Szotkowska, Piotr Kędziorek i Maria Baliszewska w studiu emisyjnym Dwójki.Foto: Grzegorz Śledź

- Już wtedy pięknie grał na piszczałkach i skrzypcach, wiedzieliśmy, że trzeba będzie z nim zrobić duże nagranie - jedna z twórczyń albumu wspominała występ Jana na Festiwalu Sztuki Folkloru w Płocku w 1974 roku. - Rok później na Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem we wrześniu 1975 roku nagrywaliśmy zespoły biorące w nim udział. Jednym z zespołów był zespół imienia Bartusia Obrochty. To było wspaniale osobiste przeżycie - mówiły zgodnie Maria Baliszewska i Anna Szotkowska.


Egzemplarze płyty "Ród Karpieli". Projekt okładki: Katarzyna Dudziak. Egzemplarze płyty "Ród Karpieli". Projekt okładki: Katarzyna Dudziak.

Tam też Marii Baliszewskiej i Marianowi Domańskiemu udało się dokonać pierwszych nagrań Bolesława Karpiela-Bułecki. Towarzyszyli im członkowie kapeli im. Bartusia Obrochty. - To było duże nagranie, bo ani oni nie chcieli przerywać, ani my, a Bolesław grał nuty i je objaśniał. To było coś tak nadzwyczajnego.

- Pierwszy raz odwiedziłam Bolesława Karpiela w domu na Lipkach, były to wczesne lata 80. Zrobiliśmy wtedy długi wywiad na temat Karola Szymanowskiego i jego pobytu w Zakopanem - wspominała muzyka Maria Baliszewska. - Tam też w 1976 roku nagraliśmy Jana Karpiela-Bułeckę, który wówczas był jeszcze studentem architektury. Na dole w izbie miał poukładane przeróżne instrumenty pasterskie. Budował je na podstawie zachowanych muzealnych egzemplarzy i grał na nich wszystkich - opowiadała z kolei Anna Szotkowska.​

Dziennikarki opisały też, czym była dla nich praca nad najnowszą, 32. już płytą z serii "Muzyka Źródeł" z muzyką rodziny Karpieli. - Przyjemność wielka, ale niełatwy wybór - przyznały ze względu na ogrom cennego materiału.


O historii rozwoju muzycznego rodziny, o muzyce podhalańskiej w najczystszej wersji, o dorobku rodziny i o swoich pierwszych wspomnieniach ze spotkań zarówno z Bolesławem, jak i Janem oraz Sebastianem, mówiły Maria Baliszewska i Anna Szotkowska.

***

tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Maria Baliszewska i Anna Szotkowska, dziennikarki RCKL i autorki opracowania płyty "Ród Karpieli"

Data emisji: 21.11.2019 

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Specjalne spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:00
O muzyce góralskiej, o podhalańskich rodach, o rodzinnym muzykowaniu i o ojcu, słynnym muzykancie Bolesławie Karpielu-Bułecce, opowiadał jego syn Jan, z którym w jego domu w Zakopanem spotkała się Magda Tejchma.
rozwiń zwiń