X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dawna i nowa tradycja w muzyce rodziny Karpieli

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 08:00
- Wzrok Mariana Domańskiego spoczął na młodym góralu w dżinsach, bo miał wspaniały głos. Wiedzieliśmy, że w przyszłości musimy go nagrać - tak Maria Baliszewska wspominała pierwsze spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką 45 lat temu.
Audio
  • Rozmowa z Anną Szotkowską i Maria Baliszewską, autorki opracowania płyty "Ród Karpieli" (Dwójka/Źródła)
Anna Szotkowska, Piotr Kędziorek i Maria Baliszewska w studiu emisyjnym Dwójki.
Anna Szotkowska, Piotr Kędziorek i Maria Baliszewska w studiu emisyjnym Dwójki.Foto: Grzegorz Śledź

- Już wtedy pięknie grał na piszczałkach i skrzypcach, wiedzieliśmy, że trzeba będzie z nim zrobić duże nagranie - jedna z twórczyń albumu wspominała występ Jana na Festiwalu Sztuki Folkloru w Płocku w 1974 roku. - Rok później na Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem we wrześniu 1975 roku nagrywaliśmy zespoły biorące w nim udział. Jednym z zespołów był zespół imienia Bartusia Obrochty. To było wspaniale osobiste przeżycie - mówiły zgodnie Maria Baliszewska i Anna Szotkowska.


Egzemplarze płyty "Ród Karpieli". Projekt okładki: Katarzyna Dudziak. Egzemplarze płyty "Ród Karpieli". Projekt okładki: Katarzyna Dudziak.

Tam też Marii Baliszewskiej i Marianowi Domańskiemu udało się dokonać pierwszych nagrań Bolesława Karpiela-Bułecki. Towarzyszyli im członkowie kapeli im. Bartusia Obrochty. - To było duże nagranie, bo ani oni nie chcieli przerywać, ani my, a Bolesław grał nuty i je objaśniał. To było coś tak nadzwyczajnego.

- Pierwszy raz odwiedziłam Bolesława Karpiela w domu na Lipkach, były to wczesne lata 80. Zrobiliśmy wtedy długi wywiad na temat Karola Szymanowskiego i jego pobytu w Zakopanem - wspominała muzyka Maria Baliszewska. - Tam też w 1976 roku nagraliśmy Jana Karpiela-Bułeckę, który wówczas był jeszcze studentem architektury. Na dole w izbie miał poukładane przeróżne instrumenty pasterskie. Budował je na podstawie zachowanych muzealnych egzemplarzy i grał na nich wszystkich - opowiadała z kolei Anna Szotkowska.​

Dziennikarki opisały też, czym była dla nich praca nad najnowszą, 32. już płytą z serii "Muzyka Źródeł" z muzyką rodziny Karpieli. - Przyjemność wielka, ale niełatwy wybór - przyznały ze względu na ogrom cennego materiału.


O historii rozwoju muzycznego rodziny, o muzyce podhalańskiej w najczystszej wersji, o dorobku rodziny i o swoich pierwszych wspomnieniach ze spotkań zarówno z Bolesławem, jak i Janem oraz Sebastianem, mówiły Maria Baliszewska i Anna Szotkowska.

***

tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Maria Baliszewska i Anna Szotkowska, dziennikarki RCKL i autorki opracowania płyty "Ród Karpieli"

Data emisji: 21.11.2019 

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Specjalne spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:00
O muzyce góralskiej, o podhalańskich rodach, o rodzinnym muzykowaniu i o ojcu, słynnym muzykancie Bolesławie Karpielu-Bułecce, opowiadał jego syn Jan, z którym w jego domu w Zakopanem spotkała się Magda Tejchma.
rozwiń zwiń