X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Repatriancka historia Ludwiki Kędzi z Milikowa

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 08:00
Śpiewaczka Ludwika Kędzia urodziła się w 1934 w polskiej kolonii w Nowym Martyńcu, wówczas na terenie Królestwa Jugosławii. Jej rodzice przybyli tam w poszukiwaniu pracy ze Wschodniej Galicji, z okolic Lwowa. Po II wojnie światowej rodzina pani Ludwiki przyjechała do Polski, na tzw. Ziemie Odzyskane.
Audio
  • Ludwika Kędzia wspomina dzieciństwo na Bałkanach, codzienność wśród Polaków w Nowym Martyńcu i nową rzeczywistość po przyjeździe do Polski (Dwójka/Źródła)
Orka, lata trzydzieste.
Orka, lata trzydzieste.Foto: Z archiwum NAC

W rozmowie śpiewaczka wspomina dzieciństwo spędzone na Bałkanach, codzienność wśród Polaków w Nowym Martyńcu i niełatwą nową rzeczywistość po przyjeździe do Polski w 1946 roku.

- Gdy wróciliśmy, było z początku bardzo ciężko. Bida była wszędzie. Roboty nie było. U nas było jeszcze dobrze, bo myśmy stamtąd przywieźli dwie krowy i parę koni, cztery świnie i dwadzieścia kur. Mleko mieliśmy swoje. Tata zarabiał końmi, bo przesiedleńcy, którzy przyjechali na czas, zdążyli już zasiać. Tata tam jeździł końmi, orał, kosił i przywoził dużo dobra z pól do naszego domu. Na drugi rok już mieliśmy swoje - tak wspominała swoje początki na Ziemiach Odzyskanych pani Ludwika. - Gdy miałam dwanaście lat, poszłam do pracy do PGR-ze, następnie do kuchni, potem do cegielni. Gdy miałam 18 lat, wyszłam za mąż. Wychowałam dziewięcioro dzieci.

Ludwika Kędzia mieszka obecnie w Milikowie na Dolnym Śląsku i jest członkinią zespołu śpiewaczego Milikowianki. - W Jugosławii nie było światła, telewizorów, była wolność, wesołość i śpiewanie. W Polsce nie wolno nam było iść przez wioskę i śpiewać, bo zaraz milicja by ukarała - wspominała Pani Ludwika. 

W audycji zaprezentowaliśmy także nowości płytowe: Xylouris White "The Sisypheans" oraz "Sound Portraits from Bulgaria. A Journey to a Vanished World".

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Ludwika Kędzia (śpiewaczka)

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzowie śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 10:18
Tym razem w "Nokturnie" posłuchaliśmy trzech mistrzów reprezentujących trzy odmienne tradycje śpiewacze, wszystkie w odsłonach koncertowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:00
O muzyce góralskiej, o podhalańskich rodach, o rodzinnym muzykowaniu i o ojcu, słynnym muzykancie Bolesławie Karpielu-Bułecce, opowiadał jego syn Jan, z którym w jego domu w Zakopanem spotkała się Magda Tejchma.
rozwiń zwiń