X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ayoob Tarish Absi i dziedzictwo tradycyjnego pieśniarstwa jemeńskego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:00
W audycji przedstawiliśmy sylwetkę i twórczość jemeńskiego śpiewaka pochodzącego z regionu Al-Aboos. Tarish skomponował utwór "Zjednoczona Republika", hymn narodowy Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu i Republiki Jemenu po zjednoczeniu.
Audio
  • Ayoob Tarish Absi i dziedzictwo tradycyjnego pieśniarstwa jemeńskego (Dwójka/Źródła)
mat. promocyjne
mat. promocyjneFoto: Okładka płyty

W świecie arabskim tzw. sztuka jemeńska, czyli gatunek muzyczny w którym śpiewacy są jednocześnie wirtuozami lutni cieszy się wielkim uznaniem. Ayoob Tarish Absi zwany był  "słowikiem drzew". W późniejszej twórczości był ściśle związany z pieśniarstwem religijnym.

- Do muzyki tej nie można sobie tak po prostu wejść. Wymaga ona wielokrotnej lektury, ale gdy ten próg trudności pokonamy otwiera się przed nami świat muzyki tak wspaniałej, wokalistyki tak wyrafinowanej, że nic już po niej właściwie nie smakuje - mówił prowadzący audycję, Adam Strug. - Melomanom świata zachodniego trudno jest obcować z tą muzyką, także na skutek blokady informacyjnej. Poza rynkami muzycznymi; francuskim i greckim muzyka ta jest prawie nie prezentowana.

W "Źródłach" zaprezentowaliśmy utwory w wykonaniu artysty. Tarish stworzył wiele przepięknych pieśni. Występy Ayooba osiągnęły szczyt, gdy dołączył do poety Abdulli Abdulwahhaba Nomana. To właśnie ich wspólny utwór stał się hymnem narodowym Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu i Republiki Jemenu po zjednoczeniu. Jako duet, poety z piosenkarzem, stworzyli spektakularny zespół pracujący nad jakością śpiewanego słowa. Pozostaną oni w pamięci kultury jemeńskiej i arabskiej na zawsze. 

Jak wyglądała historia Ayooba Tarisha Absi? Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Data emisji: 28.11.2019 

Godzina emisji: 15.15


gs/mat. prom.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarzębina z Kocudzy - trzy pokolenia śpiewających kobiet

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:00
Adam Strug opowiadał w "Źródłach" o muzyce tradycyjnej regionu Lubelszczyzny i zespole Jarzębina, przedstawił także sylwetkę zespołu w kontekście muzycznym.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak śmierć kumą została

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:25
Gośćmi "Źródeł" byli Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak - pracownicy Biblioteki Narodowej, którzy opowiedzieli o odnalezieniu przez prof. Wiesława Wydrę XVI-wiecznego druku, zawierającego całą "Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genialna śpiewaczka kurpiowska - Waleria Żarnochowa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:15
W "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetkę wybitnej śpiewaczki kurpiowskiej Walerii Żarnochowej ze wsi Dąbrowy na Kurpiach Zielonych. 
rozwiń zwiń