Ayoob Tarish Absi i dziedzictwo tradycyjnego pieśniarstwa jemeńskego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:00
W audycji przedstawiliśmy sylwetkę i twórczość jemeńskiego śpiewaka pochodzącego z regionu Al-Aboos. Tarish skomponował utwór "Zjednoczona Republika", hymn narodowy Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu i Republiki Jemenu po zjednoczeniu.
Audio
  • Ayoob Tarish Absi i dziedzictwo tradycyjnego pieśniarstwa jemeńskego (Dwójka/Źródła)
mat. promocyjne
mat. promocyjneFoto: Okładka płyty

W świecie arabskim tzw. sztuka jemeńska, czyli gatunek muzyczny w którym śpiewacy są jednocześnie wirtuozami lutni cieszy się wielkim uznaniem. Ayoob Tarish Absi zwany był  "słowikiem drzew". W późniejszej twórczości był ściśle związany z pieśniarstwem religijnym.

- Do muzyki tej nie można sobie tak po prostu wejść. Wymaga ona wielokrotnej lektury, ale gdy ten próg trudności pokonamy otwiera się przed nami świat muzyki tak wspaniałej, wokalistyki tak wyrafinowanej, że nic już po niej właściwie nie smakuje - mówił prowadzący audycję, Adam Strug. - Melomanom świata zachodniego trudno jest obcować z tą muzyką, także na skutek blokady informacyjnej. Poza rynkami muzycznymi; francuskim i greckim muzyka ta jest prawie nie prezentowana.

W "Źródłach" zaprezentowaliśmy utwory w wykonaniu artysty. Tarish stworzył wiele przepięknych pieśni. Występy Ayooba osiągnęły szczyt, gdy dołączył do poety Abdulli Abdulwahhaba Nomana. To właśnie ich wspólny utwór stał się hymnem narodowym Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu i Republiki Jemenu po zjednoczeniu. Jako duet, poety z piosenkarzem, stworzyli spektakularny zespół pracujący nad jakością śpiewanego słowa. Pozostaną oni w pamięci kultury jemeńskiej i arabskiej na zawsze. 

Jak wyglądała historia Ayooba Tarisha Absi? Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Data emisji: 28.11.2019 

Godzina emisji: 15.15


gs/mat. prom.


Czytaj także

Jarzębina z Kocudzy - trzy pokolenia śpiewających kobiet

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:00
Adam Strug opowiadał w "Źródłach" o muzyce tradycyjnej regionu Lubelszczyzny i zespole Jarzębina, przedstawił także sylwetkę zespołu w kontekście muzycznym.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak śmierć kumą została

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:25
Gośćmi "Źródeł" byli Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak - pracownicy Biblioteki Narodowej, którzy opowiedzieli o odnalezieniu przez prof. Wiesława Wydrę XVI-wiecznego druku, zawierającego całą "Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genialna śpiewaczka kurpiowska - Waleria Żarnochowa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:15
W "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetkę wybitnej śpiewaczki kurpiowskiej Walerii Żarnochowej ze wsi Dąbrowy na Kurpiach Zielonych. 
rozwiń zwiń