X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jarzębina z Kocudzy - trzy pokolenia śpiewających kobiet

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:00
Adam Strug opowiadał w "Źródłach" o muzyce tradycyjnej regionu Lubelszczyzny i zespole Jarzębina, przedstawił także sylwetkę zespołu w kontekście muzycznym.  
Audio
  • Adam Strug opowiada o zespole Jarzębina z Kocudzy (Dwójka/Źródła)
Zespół Jarzębina z Kocudzy
Zespół Jarzębina z KocudzyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Grupa śpiewaczek ludowych z Kocudzy została założona w 1990 roku przez Irenę Krawiec, przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kocudzy. W skład grupy wchodzą trzy pokolenia kobiet, a zespół posiada ogromny repertuar pieśni obrzędowych, pogrzebowych i miłosnych, wykonuje również inscenizacje obrzędów. Pieśni wykonywane są częściowo w gwarze kocudzkiej, specyficznym dialekcie występującym tylko w okolicach Kocudzy. Zespół z powodzeniem koncertuje i bardzo aktywnie uczestniczy w życiu całego regionu. Do Kocudzy przyjeżdżają młodzi z całej Polski na naukę śpiewu.

Śpiew Jarzębiny cenił sobie również Henryk Mikołaj Górecki. Nagrania zespołu znajdują się we wszystkich najważniejszych archiwach akademickich i radiowych, również w wielu zbiorach prywatnych. Niektóre zostały opublikowane w antologiach muzyki tradycyjnej. Zespół uczestniczył w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych. Poświęcone są mu trzy filmy dokumentalne.

W skład zespołu wchodzą:

Irena Krawiec – kierowniczka zespołu,

Janina Oleszek,

Beata Oleszek,

Janina Dyjach,

Władysława Dycha,

Lucyna Jargiło,

Monika Jargiło,

Bogumiła Smagała.

Jarzębina jest trzykrotnym laureatem Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

W audycji posłuchaliśmy m.in. pieśni "Najświętsza Panienka po świecie chodziła", "Wyszła na dolinę" i "De Profundis" w wykonaniu Beaty Oleszek. Zabrzmiała również oczepinowa pieśń "Ubiroj się nadobno Marysiu powoli" w wykonaniu Jarzębiny i pieśń "A u mojej memy zielono grusia" w wykonaniu Anny Malec.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Data emisji: 7.11.2019 

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Strug popularyzator tradycyjnych pieśni polskich

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 09:30
Śpiewak, instrumentalista, poeta, kompozytor, scenarzysta i etnomuzykolog, zafascynowany tradycyjnymi pieśniami polskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Cztery strony Rawy”

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 19:00
Rawskie to centralny region położony blisko Warszawy, do niedawna uznawany za zagłębie muzykanckie. Tu spotykały się i mieszały ważne i odrębne regiony muzyczne. Posłuchaliśmy utworów zawartych na płycie "Cztery strony Rawy": charakterystycznego, bardzo szybkiego oberka Stanisława Klejnasa, mazurka Kapeli Mariana Gieracha urodzonego w Lipiu w 1920 roku, Kapeli Żaczkiewicza i wielu innych twórców naszej tradycyjnej kultury ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wesele" zespołu Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:00
"Wesela się zmieniają - stare obrzędy odchodzą, zastępują je nowe zwyczaje. Ale choć nad głowami nie latają już scyzoryki i nie idą w ruch sztachety, nie rozplata się i nie obcina warkocza Młodej, to nie można wyobrazić sobie wesela bez muzyki!" - tak pisał zespół o płycie zainspirowanej muzyką weselną regionu kieleckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń