X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak śmierć kumą została

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 10:25
Gośćmi "Źródeł" byli Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak - pracownicy Biblioteki Narodowej, którzy opowiedzieli o odnalezieniu przez prof. Wiesława Wydrę XVI-wiecznego druku, zawierającego całą "Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią". 
Audio
  • Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak opowiadali o odnalezieniu przez prof. Wiesława Wydrę XVI-wiecznego druku, zawierającego całą "Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią" (Dwójka/Źródła)
Taniec Śmierci, średniowieczne malowidło, 1490 rok.
Taniec Śmierci, średniowieczne malowidło, 1490 rok.Foto: Shutterstock

Profesor Wiesław Wydra odnalazł w 2017 roku szesnastowieczny druk zawierający całą "Rozmowę mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - jedno z najważniejszych dzieł polskiego średniowiecza, znane dotąd tylko z niekompletnego rękopiśmiennego przekazu. Dzieło to wyszło drukiem dzięki Maciejowi Szarffenbergowi w roku 1542 jako "Śmierci z Mistrzem dwojakie gadania, książki wyborne ku polepszeniu żywota ludzkiego uczynione, w których ukazuje srogości i gorzkość jej. Teraz nowo nieco przydano”. Wraz z tym egzemplarzem "Rozmowy" oprawionych było jeszcze dziewięć innych, unikatowych druków.

- Jest to największe odkrycie w historii badań nad językiem polskim od czasów odkrycia "Kazań świętokrzyskich" - tłumaczył w "Źródłach" Łukasz Kozak. - Profesor Wydra, wybitny edytor, jeden z badaczy, który ma na koncie najwięcej odnalezionych i wydanych staropolskich pism scrollował po internecie i trafił na stronę Biblioteki Uniwersyteckiej w Erlangen-Nürnberg. Dzięki jednemu umiejętnemu wpisaniu w Google hasła odzyskał dziesięć nieznanych staropolskich druków!

Wśród odnalezionych pism znajdował się również nieznany dotąd zabytek polskiej muzyki "Pieśń o Śmierci wszytkiem ludziem straszliwej" z zapisaną melodią i jej czterogłosowym opracowaniem.

- Jest to niepozorny, ale bardzo ładny druczek, zawiera również dwie grafiki: śmierć z kosą i piękną kobietę. Dla muzykologów jest to obecnie trzeci najstarszy znany druk muzyczny z pieśnią polifoniczną w języku polskim. Najstarszym drukiem polskiej pieśni polifonicznej jest pochodzące z 1529 roku "Pienie o electii krala polskiego Sigmunta wtorego Augusta pirwego" - mówiła w "Źródłach" muzykolog, Sonia Wronkowska.

O szczegółach w nagraniu audycji. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Goście: Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak (pracownicy Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 14.11.2019 

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doświadczenie śmierci w tradycji i nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:42
Kiedyś była doświadczeniem przede wszystkim rodzinnym, domowym. Dziś podlega zasadom konsumpcjonizmu i ma miejsce głównie w szpitalu. Śmierć w dzisiejszych czasach ma twarz inną niż przed wiekami - opowiedziała o tym gość "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń