X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Noworocznie do tańca - Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 07:57
Jak na Nowy Rok przystało w czwartkowych "Źródłach" słuchaliśmy muzyki tanecznej. Grała specjalizująca się w muzyce kieleckiej, znana słuchaczom radiowej Dwójki Kapela Tęgie Chłopy pod dowództwem klarnecisty i saksofonisty Stanisława Witkowskiego z Opatowa.  
Audio
  • Noworocznie do tańca - Tęgie Chłopy (Dwójka/Źródła)
  • O muzyce Kujaw opowiadał założyciel kapeli "Od Torunia" Rafał Miśta (Dwójka/Źródła)
Zespół Tęgie Chłopy ze Stanisławem Witkowskim.
Zespół Tęgie Chłopy ze Stanisławem Witkowskim.Foto: Grzegorz Śledź / PR2

- Zespół Tęgie Chłopy moim zdaniem jest najbardziej spektakularnym przykładem nowej odsłony polskiej muzyki tradycyjnej. Oto młodzież z miasta bierze na warsztat oryginalną muzykę wiejską i z respektem, szacunkiem, bez protekcji właściwej adaptatorom ze środowisk tzw. muzyki folkowej ją uprawia – mówił w "Źródłach" Adam Strug.

Poza muzyką wysłuchaliśmy też opowieści pana Stanisława, który jest niewyczerpanym źródłem repertuarowym tradycyjnej muzyki kieleckiej.

- Opowiem wam te moje przeżycia na tej kuli ziemskiej i oceniam, że to była wielka pokuta dla mnie, i pytam się tak: Kto mi tę pokutę zadał w tym życiu i z kim mam rozcyfrować za co ona jest, ta pokuta? Bo tak: musiałem ciężko pracować, ludzi po nogach całować żeby zarobić. I po prośbie i po zarobku chodziłem i na weselach grałem, studnie biłem, murarkę robiłem i w Paryżu grałem. A w tym Paryżu tyle narodu, orkiestr po dwudziestu chłopa. To mówię pocośmy chłopaki od pługa tu przyjechali? I co powiecie? To myśmy się w tym Paryżu najwięcej podobali! - rozpoczynał swoje wspomnienia klarnecista i saksofonista Stanisław Witkowski z Opatowa.

***

W drugiej części spotkania Piotr Dorosz zabrał nas w Toruńskie. O tamtejszej muzyce opowiadał założyciel kapeli "Od Torunia" Rafał Miśta.

- Podstawowa różnica między obertasem, a kujawiakiem to zakończenie jambiczne. Czasem oberki kujawskie brzmią bardziej technicznie, nutowo - opowiadał Rafał Miśta. 

Zapraszamy do odsłuchania podcastu. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Adam Strug i Piotr Dorosz

Data emisji: 2.01.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ayoob Tarish Absi i dziedzictwo tradycyjnego pieśniarstwa jemeńskego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:00
W audycji przedstawiliśmy sylwetkę i twórczość jemeńskiego śpiewaka pochodzącego z regionu Al-Aboos. Tarish skomponował utwór "Zjednoczona Republika", hymn narodowy Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu i Republiki Jemenu po zjednoczeniu.
rozwiń zwiń