Noworocznie do tańca - Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 07:57
Jak na Nowy Rok przystało w czwartkowych "Źródłach" słuchaliśmy muzyki tanecznej. Grała specjalizująca się w muzyce kieleckiej, znana słuchaczom radiowej Dwójki Kapela Tęgie Chłopy pod dowództwem klarnecisty i saksofonisty Stanisława Witkowskiego z Opatowa.  
Audio
  • Noworocznie do tańca - Tęgie Chłopy (Dwójka/Źródła)
  • O muzyce Kujaw opowiadał założyciel kapeli "Od Torunia" Rafał Miśta (Dwójka/Źródła)
Zespół Tęgie Chłopy ze Stanisławem Witkowskim.
Zespół Tęgie Chłopy ze Stanisławem Witkowskim.Foto: Grzegorz Śledź / PR2

- Zespół Tęgie Chłopy moim zdaniem jest najbardziej spektakularnym przykładem nowej odsłony polskiej muzyki tradycyjnej. Oto młodzież z miasta bierze na warsztat oryginalną muzykę wiejską i z respektem, szacunkiem, bez protekcji właściwej adaptatorom ze środowisk tzw. muzyki folkowej ją uprawia – mówił w "Źródłach" Adam Strug.

Poza muzyką wysłuchaliśmy też opowieści pana Stanisława, który jest niewyczerpanym źródłem repertuarowym tradycyjnej muzyki kieleckiej.

- Opowiem wam te moje przeżycia na tej kuli ziemskiej i oceniam, że to była wielka pokuta dla mnie, i pytam się tak: Kto mi tę pokutę zadał w tym życiu i z kim mam rozcyfrować za co ona jest, ta pokuta? Bo tak: musiałem ciężko pracować, ludzi po nogach całować żeby zarobić. I po prośbie i po zarobku chodziłem i na weselach grałem, studnie biłem, murarkę robiłem i w Paryżu grałem. A w tym Paryżu tyle narodu, orkiestr po dwudziestu chłopa. To mówię pocośmy chłopaki od pługa tu przyjechali? I co powiecie? To myśmy się w tym Paryżu najwięcej podobali! - rozpoczynał swoje wspomnienia klarnecista i saksofonista Stanisław Witkowski z Opatowa.

***

W drugiej części spotkania Piotr Dorosz zabrał nas w Toruńskie. O tamtejszej muzyce opowiadał założyciel kapeli "Od Torunia" Rafał Miśta.

- Podstawowa różnica między obertasem, a kujawiakiem to zakończenie jambiczne. Czasem oberki kujawskie brzmią bardziej technicznie, nutowo - opowiadał Rafał Miśta. 

Zapraszamy do odsłuchania podcastu. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Adam Strug i Piotr Dorosz

Data emisji: 2.01.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

 

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ayoob Tarish Absi i dziedzictwo tradycyjnego pieśniarstwa jemeńskego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:00
W audycji przedstawiliśmy sylwetkę i twórczość jemeńskiego śpiewaka pochodzącego z regionu Al-Aboos. Tarish skomponował utwór "Zjednoczona Republika", hymn narodowy Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu i Republiki Jemenu po zjednoczeniu.
rozwiń zwiń