X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
Audio
  • Wspomnienie Kostasa Mountakisa i spotkanie z zespołem Rodyna z Dubiażyna (Dwójka/Źródła)
Muzyk kreteński gra na lirze.
Muzyk kreteński gra na lirze.Foto: Shutterstock.com/Veniamakis Stefanos

Urodził się 10 lutego 1926 roku we wsi Alfa i był najmłodszym z siedmiorga dzieci greckiego muzyka i tancerza. Ze względu na trudną sytuację finansową po śmierci ojca wszystkie lata szkolne łączył z rolą sprzedawcy ulicznego. Przez wiele lat pracował w fabryce nawozów sztucznych.

W dorosłym życiu równolegle był także greckim śpiewakiem i wirtuozem lutni kreteńskiej, będącej najpopularniejszą formą średniowiecznej lutni bizantyjskiej. Pierwszą płytę wydał w 1954 roku. Zawierała ona klasyczne utwory kreteńskie, których Mountakis - jak mówił Adam Strug - był niezrównanym interpretatorem.

W drugiej części audycji w imieniu Piotra Dorosza zaprosiliśmy państwa na spotkanie z rusińskim zespołem śpiewaczym Rodyna z Dubiażyna. O ich muzyce opowiedziała m.in. kierowniczka Elżbieta Tomczuk.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Goście: Elżbieta Tomczuk, Walentyna Tomczuk (zespół Rodyna)

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podlasie - ostoja dawnych ukraińskich tradycji

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 06:00
W najbliższej audycji "Kiermasz pod kogutkiem" powędrowaliśmy m.in. do Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Czeremchy i Koźlików, gdzie mieszka ludność ukraińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń