Chmielowska i Kmita - u źródeł wiejskich tradycji muzycznych

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 15:39
We wtorkowym magazynie przypomnieliśmy laureatów ubiegłorocznej Nagrody Muzyka Źródeł: Bronisławę Chmielowską i Jana Kmitę.
Audio
  • Wspomnienie Bronisławy Chmielowskiej i Jana Kmity - laureatów Nagrody Muzyka Źródeł (Dwójka/Źródła)
Jan Kmita - laureat ubiegłorocznej Nagrody Muzyka Źródeł.
Jan Kmita - laureat ubiegłorocznej Nagrody Muzyka Źródeł.Foto: Kuba Borysiak

Nagroda Radiowego Centrum Kultury Ludowej Muzyka Źródeł honoruje wybitnych artystów ludowych, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenach Polskiego Radia. Nagroda przyznawana jest od 2013 roku. 


Bronislawa Chmielowska 1200.jpg
Bronisława Chmielowska

Bronisława Chmielowska to urodzona w pobliżu Lwowa śpiewaczka, gawędziarka, depozytariuszka repertuaru z Kresów Wschodnich od dzieciństwa otoczona była muzyką. Archaiczne kolędy, pieśni weselne i kołysanki, jak również liczne ballady, pieśni rekruckie oraz religijne był częścią jej codzienności. Fragmenty tego rodzina pani Bronisławy przeniosła na Dolny Śląsk, gdzie znalazła się w wyniku przymusowych przesiedleń. 

- Mama moja śpiewała w kościele, w domu też podśpiewywaliśmy różne piosenki. W naszej wiosce stał stary, mały kościółek. Organisty nie było, tylko taka pani prowadziła w nim chór. Przychodzili  tam chłopaki, dziewczyny, śpiewaliśmy w nim różne pieśni, a teraz to już w ogóle nie śpiewają, albo śpiewają w kółko jedno i to samo. Dobre to jest o tyle, że się nie trzeba dużo tekstu uczyć – śmiejąc się, wspominała swoje młode lata Bronisława Chmielowska. – Był u nas na wsi taki dom ludowy, zabawy się w nim sprawiało, przychodzili chłopaki, dziewczęta. Tańczono jeden za drugim. Jak jedna para stanęła, to cała zabawa stawała, takie to były zabawy. Trzeba się było dobrze tańca nauczyć, nie to co teraz, gdzie każdy skacze jak chce.

Jan Kmita 1200.jpg
Jan Kmita: do muzyki trzeba mieć chęć

Jan Kmita to z kolei jeden z ostatnich przedstawicieli generacji kajockich muzykantów urodzonych przed II wojną światową. Jest muzycznym samoukiem o charakterystycznych dla kajockiej maniery umiejętnościach melodyjnych i frazowania. Na jego repertuar składają się przede wszystkim oberki i mazurki.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 24.30 2020

Godzina emisji: 15.15


at/gs


Czytaj także

Bronisława Chmielowska, przekazicielka muzyki odzyskanej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 08:00
- Kiedyś dziewczyna nie poszła sama na zabawę, musiał po nią chłopak przyjść, żeby ją zabrać. Albo młodzi w większej grupie mogli razem iść na tańce - wspominała w "Źródłach" Bronisława Chmielowska.
rozwiń zwiń