Muzyka opoczyńska plus haiku. Odpoczno zapowiada drugą płytę i nowy singiel

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 08:00
W piątkowych "Źródłach" posłuchaliśmy premiery singla "Srebro ryb" zespołu Odpoczno i krótkiej relacji artystów z pracy nad nową płytą i teledyskiem - Marcina Lorenca i Piotra Gwadery.
Audio
  • Odpoczno zapowiada drugą płytę i nowy singiel (Dwójka/Źródła)
Odpoczno
OdpocznoFoto: Grzegorz Wijata

Utwór "Srebro ryb" zapowiada drugi album zespołu, na którym mocno eksperymentuje on z oberkami. Kapela Odpoczno połączy na nim muzykę opoczyńską z tradycyjnym haiku.

- Historia „Srebra ryb” ma już kilka lat. Pierwszy raz usłyszeliśmy tę melodię u Stanisława Wolskiego, skrzypka opoczyńskiego, którego odwiedziliśmy w domu w Drzewicy. Pan Stanisław zagrał nam tę melodię i bardzo nam się podobała. Wiedzieliśmy, że chcemy nad nią popracować, ale przez dłuższy  czas nie mieliśmy pomysłu jak ugryźć ten kawałek do momentu, kiedy Asia Garncarczyk przyniosła na próbę tekst Bashō, japońskiego twórcy haiku z XVII wieku - genialnego tekstu, który skleił się literacko z przyśpiewkami ludowymi, które Asia też układa - mówił w "Źródłach" Michał Lorenc. - Bashō nam pokazał drogę!

"To nuta nie tyko na trudne czasy. Sytuacje, dźwięki, wrażenia wcześniej banalne, nagle nabierają niemal metafizycznego znaczenia. Tak też można rozumieć tekst haiku autorstwa Bashō Matsuo, który usłyszymy w "Srebrze ryb" wraz z ludowymi przyśpiewkami i muzyką zasłyszanymi w okolicach Opoczna. Zestawienie tylko pozornie szokujące – w obu przypadkach to niezwykle przenikliwa poezja" - tak pisze zespół o swojej najnowszej produkcji.

Poza tym w audycji pojawiła się zapowiedź nowej płyty z muzyką Gnawa: "Hidden Gnawa Music in Brussels. Jola" oraz fragment koncertu duetu Infidelis, Heleny Matuszewskiej i Marty Sołek, które wystąpiły na Muzycznej Scenie Tradycji z gościnnym udziałem Kacpra Malisza i Pawła Zalewskiego w roku 2016.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście:  Marcin Lorenc i Piotr Gwadera (Odpoczno)

Data emisji: 8.05.2020

Godzina emisji: 15.15

gs/mat. prasowe


Zobacz więcej na temat: folklor folk Kuba Borysiak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radykalnie, czyli z pomysłem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 11:00
W tej opowieści splatają się dramatyczne zakręty dwudziestowiecznej historii i, zaskakujące czasami, spotkania odległych kultur. Najważniejsza jest jednak znakomita muzyka!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiązanka". WoWaKin wydaje nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 16:00
W poniedziałkowych "Źródłach" zapowiedzieliśmy najnowszą płytę tria WoWaKin  i przedpremierowo posłuchaliśmy kilku utworów, które się na niej znajdą. Płyta pojawi się w sklepach pod koniec maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt Radiowarna, czyli bałkański pop-fiction

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 15:21
W "Źródłach" m.in. spotkaliśmy się z Piotrem Majczyną, który opowiedział nam o międzynarodowym projekcie Radiowarna. Premierowo posłuchaliśmy pieśni “Joś samo jednom” w wykonaniu tej formacji.  
rozwiń zwiń