Monaster Hamatoura, prawosławne pieśni z Libanu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 16:00
7 stycznia, w Boże Narodzenie obrządku wschodniego Adam Strug zabrał nas w świat muzyki prawosławnej. Konkretnie do… Libanu, do prastarego monasteru Hamatoura.
Audio
  • Monaster Hamatoura, prawosławne pieśni z Libanu (Dwójka/Źródła)
Monastyr Hamatoura, Liban
Monastyr Hamatoura, LibanFoto: Shutterstock/Diego Fiore

Hamatoura tłumaczy się jako "źródło góry". Leżący w północnej części prowincji Al-Kura, nieopodal Trypolisu, monaster Spoczynku Matki Bożej podlega patriarchatowi antiocheńskiemu. Tamtejsi mnisi kultywują najdawniejsze tradycje wokalne prawosławia. W swej praktyce wykonawczej hołdują nieskażonemu przez wiele wpływów i "nowocześniejszych" tendencji obecnych na przestrzeni dziejów, etosowi.


Monaster Hamatoura służył jako ośrodek szkolenia kleru prawosławnego. Liturgia prawosławna do tej pory (podobnie jak i katolicka) w całości jest śpiewana. 

Muzyka chrześcijańskiego wschodu jest nomen omen orientalna. W formie i teologicznej treści. Pewne zamieszanie w jej rozumieniu wprowadziła Cerkiew Rosyjska, praktykująca pierwszą w dziejach polifonię klawiaturową, ale bez użycia instrumentu. Gdzież jej do muzyki arabskich chrześcijan! Adam Strug

Ilustracją muzyczną były prawosławne pieśni religijne (w języku arabskim i greckim) w wykonaniu zakonników z Hamatoury.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 7.01.2021

Godzina emisji: 15.15

mg

reklama

Czytaj także

Wokalny ul. Świąteczne brzmienie greckich cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:00
- To muzyka chrześcijańskiego nieba. Jak świat światem to muzyka konsekrowanych i dopiero przez nich praktykowana spływa na wyznaczonych przez nich świeckich. Nigdy odwrotnie! – tłumaczył Adam Strug. - By tej uszczęśliwiającej wizji doświadczyć, trzeba skupienia i wyłączności.
rozwiń zwiń