X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wokalny ul. Świąteczne brzmienie greckich cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:00
- To muzyka chrześcijańskiego nieba. Jak świat światem to muzyka konsekrowanych i dopiero przez nich praktykowana spływa na wyznaczonych przez nich świeckich. Nigdy odwrotnie! – tłumaczył Adam Strug. - By tej uszczęśliwiającej wizji doświadczyć, trzeba skupienia i wyłączności.
Audio
  • Świąteczne brzmienie greckich cerkwi (Dwójka/Źródła)
  • Historia i praca zespołu śpiewaczego Warszawa Wschodnia (Dwójka/Źródła)
Krzyż z greckiej cerkwi w Naxos.
Krzyż z greckiej cerkwi w Naxos.Foto: Shutterstock.com/evantravels

W obchodzony właśnie trzeci dzień prawosławnych świąt Bożego Narodzenia udaliśmy się do Grecji. Tamtejszy cerkiewny śpiew wywarł wielki wpływ na muzykę całego chrześcijańskiego Wschodu.

- Jest to najbardziej wyrafinowany i starożytny spośród śpiewów chrześcijańskiego Wschodu. Rzecz fascynująca, że ta wspaniała muzyka przetrwała mimo trwającej setki lat niewoli osmańskiej - tłumaczył Adam Strug. - Okazuje się, że stosunki narodowościowe i religijne w tym państwie były dalekie od uproszczeń stosowanych dzisiaj w ocenie domniemanego braku tolerancji religijnej świata muzułmańskiego.

W audycji wysłuchaliśmy śpiewów bożonarodzeniowych Greckiego Chóru Bizantyńskiego założonego w 1977 przez Lykourgosa Angelopoulosa, pierwszego śpiewaka Konstantynopola, Aten i Helsinek. 

- Gdy słucham owej maestrii harmonicznej i wokalnej, zastanawiam się nad nędzą oficjalnej muzyki kościoła zachodniego. Szokującej różnicy śpiewów obu chrześcijańskich denominacji doświadczyłem podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Rumunii w maju 1999 roku. Ewangelie śpiewali po sobie katolicki i grecki diakon, tak jakby na zachodzie zapomniano, że chorał to po prostu pieśni, a nie wyabstrahowane z melodii całości bez wdzięku, bez wyrazu i głębi - mówił prowadzący audycję.

W drugiej części audycji Patrycja Zisch w rozmowie z Jagną Knittel opowiedziała o historii i pracy zespołu śpiewaczego Warszawa Wschodnia, praktykującego muzykę południowej Rosji.

- Nie nauczycie się śpiewać jak ludzie, którzy śpiewają w cerkwi, dopóki tam nie pojedziecie i nie zajrzycie im w usta - takie rady dostali początkujący śpiewacy z Warszawy Wschodniej od doświadczonych śpiewaków, badaczy i naukowców rosyjskich.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Adam Strug 

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytne źródła Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 16:00
W czwartek 26 grudnia Adam Strug opowie o genezie święta Bożego Narodzenia i kontrowersjach z nim związanych. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy chrześcijanie przyłączają się do obchodów, a to za sprawą jego pogańskiej proweniencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noworocznie do tańca - Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 07:57
Jak na Nowy Rok przystało w czwartkowych "Źródłach" słuchaliśmy muzyki tanecznej. Grała specjalizująca się w muzyce kieleckiej, znana słuchaczom radiowej Dwójki Kapela Tęgie Chłopy pod dowództwem klarnecisty i saksofonisty Stanisława Witkowskiego z Opatowa.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolędy prawosławne i pieśni kolędnicze

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:35
W audycji posłuchaliśmy kolęd z nowej płyty "Dikandy" i porozmawialiśmy o ich orientalnym charakterze z Anną Witczak.
rozwiń zwiń