Wokalny ul. Świąteczne brzmienie greckich cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:00
- To muzyka chrześcijańskiego nieba. Jak świat światem to muzyka konsekrowanych i dopiero przez nich praktykowana spływa na wyznaczonych przez nich świeckich. Nigdy odwrotnie! – tłumaczył Adam Strug. - By tej uszczęśliwiającej wizji doświadczyć, trzeba skupienia i wyłączności.
Audio
  • Świąteczne brzmienie greckich cerkwi (Dwójka/Źródła)
  • Historia i praca zespołu śpiewaczego Warszawa Wschodnia (Dwójka/Źródła)
Krzyż z greckiej cerkwi w Naxos.
Krzyż z greckiej cerkwi w Naxos.Foto: Shutterstock.com/evantravels

W obchodzony właśnie trzeci dzień prawosławnych świąt Bożego Narodzenia udaliśmy się do Grecji. Tamtejszy cerkiewny śpiew wywarł wielki wpływ na muzykę całego chrześcijańskiego Wschodu.

- Jest to najbardziej wyrafinowany i starożytny spośród śpiewów chrześcijańskiego Wschodu. Rzecz fascynująca, że ta wspaniała muzyka przetrwała mimo trwającej setki lat niewoli osmańskiej - tłumaczył Adam Strug. - Okazuje się, że stosunki narodowościowe i religijne w tym państwie były dalekie od uproszczeń stosowanych dzisiaj w ocenie domniemanego braku tolerancji religijnej świata muzułmańskiego.

W audycji wysłuchaliśmy śpiewów bożonarodzeniowych Greckiego Chóru Bizantyńskiego założonego w 1977 przez Lykourgosa Angelopoulosa, pierwszego śpiewaka Konstantynopola, Aten i Helsinek. 

- Gdy słucham owej maestrii harmonicznej i wokalnej, zastanawiam się nad nędzą oficjalnej muzyki kościoła zachodniego. Szokującej różnicy śpiewów obu chrześcijańskich denominacji doświadczyłem podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Rumunii w maju 1999 roku. Ewangelie śpiewali po sobie katolicki i grecki diakon, tak jakby na zachodzie zapomniano, że chorał to po prostu pieśni, a nie wyabstrahowane z melodii całości bez wdzięku, bez wyrazu i głębi - mówił prowadzący audycję.

W drugiej części audycji Patrycja Zisch w rozmowie z Jagną Knittel opowiedziała o historii i pracy zespołu śpiewaczego Warszawa Wschodnia, praktykującego muzykę południowej Rosji.

- Nie nauczycie się śpiewać jak ludzie, którzy śpiewają w cerkwi, dopóki tam nie pojedziecie i nie zajrzycie im w usta - takie rady dostali początkujący śpiewacy z Warszawy Wschodniej od doświadczonych śpiewaków, badaczy i naukowców rosyjskich.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Adam Strug 

Data emisji: 9.01.2020

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytne źródła Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 16:00
W czwartek 26 grudnia Adam Strug opowie o genezie święta Bożego Narodzenia i kontrowersjach z nim związanych. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy chrześcijanie przyłączają się do obchodów, a to za sprawą jego pogańskiej proweniencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noworocznie do tańca - Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 07:57
Jak na Nowy Rok przystało w czwartkowych "Źródłach" słuchaliśmy muzyki tanecznej. Grała specjalizująca się w muzyce kieleckiej, znana słuchaczom radiowej Dwójki Kapela Tęgie Chłopy pod dowództwem klarnecisty i saksofonisty Stanisława Witkowskiego z Opatowa.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolędy prawosławne i pieśni kolędnicze

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:35
W audycji posłuchaliśmy kolęd z nowej płyty "Dikandy" i porozmawialiśmy o ich orientalnym charakterze z Anną Witczak.
rozwiń zwiń