Pastorałki od deski do deski. Ciąg dalszy podkarpackiego kolędowania

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 16:00
Po spotkaniu z folklorystą, Bartoszem Gałązką, po tygodniu wracamy na Podkarpacie! Kazimierz Rzemyk z Ujeznej (gmina Przeworsk) to kontynuator tradycji kolędniczych, wykonawca starych kolęd i pastorałek. Śpiewak, który został wyróżniony w konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2020), mówił m.in. o źródłach starych pastorałek, czym jest "raj" i jak wygląda kolędowanie w gminie Przeworsk.
Audio
  • Pastorałki od deski do deski. Ciąg dalszy podkarpackiego kolędowania (Dwójka/Źródła)
Kazimierz Rzemyk, śpiewak z Podkarpacia
Kazimierz Rzemyk, śpiewak z PodkarpaciaFoto: Kuba Borysiak

Kazimierz Rzemyk śpiewa odkąd pamięta. Swoim głosem uświetniał szkolne akademie, przedstawienia kabaretowe czy chór parafialny. Najbardziej pociągają go pastorałki i kolędy. Śpiewak wciąż zgłębia tę tematykę, bo uważa, że wiele jest jeszcze do odkrycia.

- Ale to trzeba tez lubić. Jestem zwolennikiem śpiewania pastorałek od deski do deski. A te pastorałki, jak się zagłębić, bywają i takie, że się można nawet uśmiać! – mówił podkarpacki śpiewak.

Grupa kolędnicza w regionie Przeworska nazywa się rajem. Nazwa wzięła się od pierwszego aktu przedstawień kolędniczych – wypędzenia Ewy z Raju. Słuchaczy może zaskoczyć także rozbieranka, którą parają się przeworscy kolędnicy. Czym jest rozbieranka (ew. ubieranka)? To kolęda życząca dla panny, wysławiająca jej wygląd i winszująca bogactw: „Gorsecik na niej, jakby na pani | Korale na niej, jakby na pani” itd. Od tego wyliczania części ubioru wzięła się właśnie dość intrygująca nazwa.

Nasi wierni słuchacze na pewno pamiętają Bartosza Gałązkę – niestrudzonego podkarpackiego folklorystę, który przemierzył swój region wzdłuż i wszerz, w poszukiwaniu kultury niematerialnej. Kazimierz Rzemyk współpracuje z Gałązką, obaj panowie dzielą się swoimi doświadczeniami i odkryciami.

Ponadto w programie: nagrania greckiej mistrzyni kanunu, Sofii Labropoulou z płyty "Sisyphus" oraz frenetyczna muzyka (znanego choćby ze współpracy z zespołem Vołosi) wirtuoza skrzypiec – Félixa Lajkó.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 15.15


Czytaj także

Kolędy Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 16:00
Bartosz Gałązka, folklorysta i pedagog, od 1997 realizuje autorski program badawczy, którego celem jest nagranie, skatalogowanie, transkrypcja (muzyczna i językowa) oraz opracowanie (komentarze, paralele, zestawienia wariantów, mapy zasięgów) tysięcy tradycyjnych śpiewów i melodii, zachowanych w żywej i ginącej tradycji Podkarpacia.
rozwiń zwiń