Międzynarodowy Dzień Jazzu po azjatycku i... nowy prowadzący!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:05
Na pierwszy rzut oka Indonezja czy Tajlandia nie kojarzą się z jazzem. Niesłusznie. Pierwsze z tych państw jest gospodarzem jednego z największych festiwali jazzowych na świecie. Z kolei na tronie Tajlandii przez 70 lat zasiadał monarcha-jazzman! Jak brzmiała jego muzyka? Czy jazz wybrzmi na lirze korbowej? O tym przekonaliśmy się w magazynie Źródła!
Audio
  • Międzynarodowy Dzień Jazzu po azjatycku i... nowy prowadzący! (Dwójka/Źródła)
Krzysztof Dziuba
Krzysztof DziubaFoto: Krzysztof Dziuba

Hozan Yamamoto uwielbiał zderzenia japońskiej klasyki z zachodnimi brzmieniami. Zaszokował japońskich słuchaczy, łącząc japońską muzykę tradycyjną z innymi gatunkami. Nie bał się funku, bossa novy, jazzu w różnych postaciach, sięgał także po utwory Beatlesów. Dzięki Yamamoto muzyka wygrywana na shakuhachi – japońskim, bambusowym flecie – zyskała na popularności do tego stopnia, że muzykowi nadano w Japonii uhonorowano go tytułem Żywego Skarbu Narodowego oraz Orderem Wschodzącego Słońca.

Tony Allen, wybitny nigeryjski perkusista, niegdyś członek zespołu Fela Kutiego zabrał nas w świat jazzu przepuszczonego przez pryzmat afrobeatu.

Tajlandia to kraj, którego raczej nie kojarzymy ze sceną jazzową. Tymczasem jeszcze niedawno można by ją określić „jazzową monarchią”, a to za sprawą króla, Ramy IX (Bhumibol Adulyadej), który w młodości był aktywnym jazzmanem! Grał m.in. na fortepianie i saksofonie. Miał nawet okazję wystąpić u boku Benny’ego Goodmana i Stana Getza. Zaczynał od jazzu nowoorleańskiego, od najmłodszych lat również komponował, a jego utwory popularne są w Tajlandii do dziś.

Czy jazz istnieje na Jawie? Ależ tak! Co więcej, Dżakarta gości jeden z największych światowych festiwali jazzowych – Java Jazz. W „Źródłach” usłyszeliśmy niemiecko-indonezyjską kooperację – Pata Masters Norberta Steina wespół z Kua Etnika Djaduka Ferianto.

Pod koniec rodzimy akcent. Przenieśliśmy się na Mazowsze, by usłyszeć jak doskonale brzmi jazz na… lirze korbowej (a zagrali Joachim Mencel i jego kwintet).

A dzisiejsze etno-jazzowe „Źródła” zwieńczył fragment z albumu Ragas and Sagas (Jan Garbarek, Ustad Fateh Ali Khan i muzycy pakistańscy).

Któż przedstawiłby lepiej taką playlistę jeśli nie Krzysztof Dziuba! Miło nam oznajmić, że prowadzący, znany słuchaczom Dwójki z Nocnej Strefy, zagości w Źródłach na dobre! Przygotowanych przez niego audycji będziemy mogli słuchać co dwa tygodnie (we wtorki)!

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 30.04.2021

Godzina emisji: 15.15

mg